Dna moczanowa

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Dna moczanowa (zwana też artretyzmem, skazą moczanową lub nieściśle podagrą) jest przewlekłą chorobą metaboliczną, związaną z nadprodukcją lub upośledzeniem zdolności organizmu do usuwania kwasu moczowego z krwi.

Kwas moczowy jest istotnym produktem przemiany materii, a jego nadmiar u zdrowej osoby zostaje wydalony przez nerki z moczem. Gdy organizm produkuje za dużo kwasu moczowego lub nie jest w stanie go wydalić, kryształki moczanu sodu odkładają się w stawach i ścięgnach, powodując stan zapalny i silny, napadowy ból w obrębie stawu.

Statystycznie na artretyzm częściej chorują mężczyźni, u których do pierwszego ataku dochodzi zazwyczaj po czterdziestym roku życia. U pań dna moczanowa często objawia się w okresie menopauzalnym, na skutek gwałtownych zmian w gospodarce hormonalnej.

Objawy dny moczanowej

Pierwsze objawy dny moczanowej bywają bagatelizowane przez pacjentów, ale dla specjalisty są jednoznacznym symptomem choroby. Należą do nich:

  • silny, napadowy ból pojedynczego stawu, najczęściej palucha lub kostki, ale również kolana, barku, kręgosłupa lub palców u rąk,
  • ból pojawiający się najczęściej w nocy lub nad ranem
  • obrzęk, uczucie gorąca w stawie, zaczerwienienie skóry w miejscu zapalenia
  • dreszcze i gorączka (w skrajnych przypadkach).

Konsekwencją nieleczonego artretyzmu jest dna przewlekła, która może skutkować uszkodzeniem nerek, upośledzeniem układu ruchu, ubytkami kostnymi i różnej wielkości guzami widocznymi po powierzchnią skóry (tophi).

Przyczyny schorzenia

Rozróżnia się dwa typy dny moczanowej: pierwotną i wtórną. W formie pierwotnej, nadprodukcja lub upośledzenie wydalania kwasu moczowego ma podłoże dziedziczne, ale przyczyny tego zjawiska wciąż pozostają niejasne.

W swojej wtórnej postaci, artretyzm jest następstwem szeregu innych schorzeń, w tym białaczki, niedokrwistości hemolitycznej, chorób nerek, kwasicy ketonowej, otyłości, jak również skutkiem nieodpowiedniej diety, głodu, chemioterapii oraz działania niektórych leków (głównie moczopędnych).

Leczenie dny moczanowej

Dna moczanowa jest schorzeniem przykrym i bolesnym, ale stała kontrola lekarska w znacznym stopniu zmniejsza jego uciążliwość. Podejmowane są dwukierunkowe działania, mające na celu złagodzenie bólu (stosuje się zarówno niesteroidowe leki przeciwzapalne, oprócz aspiryny, jak i kortykosteroidy) oraz eliminowanie przyczyny choroby poprzez zmniejszenie produkcji kwasu moczowego.

Konieczna jest zmiana diety, z której eliminuje się produkty obfitujące w puryny (m.in. podroby, wywary mięsne, rośliny strączkowe, kawa, herbata, szpinak, brukselka, alkohol), a wzbogaca w produkty pełnoziarniste, kasze, dozwolone warzywa i owoce. Konieczne może być również stosowanie leków wspomagających wydalanie kwasu moczowego.

Polecamy artykuły


Brak wyników wyszukiwania