Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Dni płodne i niepłodne

Wiedza na temat płodności u kobiet odgrywa ważną rolę przy planowaniu dziecka, bądź też pozwala uchronić się przed nieplanowaną ciążą.

Kobieta jest płodna tylko przez 4% swojego życia. Pierwsza miesiączka pojawia się w wieku 12-15 lat i wtedy też zaczyna się płodność, a kończy około 50 roku życia. Płodność trwa przez krótki czas w każdym cyklu miesięcznym, wtedy, gdy komórka jajowa zostaje uwolniona z jajnika. Cykl menstruacyjny zaczyna się krwawieniem, a kończy w ostatnim dniu przed następnym krwawieniem. Cały ten cykl możemy podzielić na trzy fazy.

I - faza niepłodności względnej

Dlatego względnej, ponieważ długość tej fazy nie jest stała. Jeżeli kobieta ma krótki cykl miesięczny, wzrost komórki jajowej rozpoczyna się tak wcześnie, że faza płodności może zaczynać się już pod koniec miesiączki. Zatem, przy krótkim cyklu miesięcznym można zajść w ciążę w trakcie miesiączki. Jeżeli kobieta ma cykle normalne (około 28 dni) to stosunek płciowy odbyty w czasie miesiączki jest niepłodny.

II - faza płodności

Komórka jajowa, która wydostaje się z jajnika żyje około 24 godziny. I do poczęcia może dojść w ciągu tych 24 godzin. Ale, że plemniki żyją w śluzie macicy przeciętnie 3-7 dni, dlatego 5 dni przed uwolnieniem się komórki jajowej jest czasem płodnym i 3-4 dni po owulacji jest czasem płodnym.

III - faza niepłodności

Trwa zazwyczaj 14 dni od chwili obumarcia komórki jajowej do miesiączki. Daje nam to możliwość ustalenia dnia, w którym może nastąpić owulacja. Dzień owulacji (szczyt płodności) otrzymujemy odejmując od daty przewidywanej miesiączki 14 dni. Jeżeli zatem krwawienie zaczyna się np. 25 września, to znaczy, że 11 września powinna mieć owulacje. Ale, że plemniki żyją kilka dni, to 5 dni przed 11 września oraz 3-4 dni po tej dacie powinno się powstrzymać od stosunku, jeśli nie planujemy dziecka.

Metoda ta pozwala jedynie na ogólną orientację, nie daje ona pewności. Z różnych przyczyn nie można dokładnie przewidzieć dnia miesiączki. Może to być stres, zmiana klimatu, przeziębienie, antybiotyki, czy też brak snu. Ale jeżeli do opisanej metody dołączymy pomiary temperatury ciała, obserwację śluzu szyjkowego, pozwoli to dokładniej określić dni płodne.

W większości cykli szyjka macicy jest zaczopowana korkiem gęstego śluzu. Kiedy komórka jajowa zaczyna dojrzewać pojawia się śluz. Na początku jest on mętny i lepki, później rozciągliwy, przejrzysty i śliski. Zwiększa się jego ilość. Kiedy czujemy mokrość, a śluz wygląda jak surowe białko, to właśnie jest śluz płodny. Proces od pojawienia się śluzu do stanu surowego białka, trwa około 6 dni. Pod koniec obecności białkopodobnego śluzu następuje jajeczkowanie. Biorąc pod uwagę długość życia plemników, to kilka dni przed tym dniem jest czas płodny. Obecność śluzu płodnego jest konieczna dla zachowania plemników przy życiu. Bez niego giną po około 3 godzinach. Możemy zatem powiedzieć, że gdy jest ślisko i mokro, to jest to okres płodny, a gdy sucho to okres niepłodny.

Mierzenie temperatury

Temperaturę należy mierzyć rano, o tej samej godzinie, zaraz po przebudzeniu, na czczo, nie wstając z łóżka. Jeżeli pracujemy w nocy, to temperaturę mierzymy po około 3 godzinach wypoczynku. Skok temperatury o minimum dwie kreski na termometrze następuje zaraz po jajeczkowaniu. Temperatura opadnie ponownie pod koniec cyklu.

Na podstawie obserwacji własnego ciała możemy zauważyć inne dodatkowe objawy, które towarzyszą jajeczkowaniu. Może to być napięcie piersi, wrażliwość brodawek, ból w podbrzuszu - po jednej lub po drugiej stronie (zwany bólem owulacyjnym), plamienie owulacyjne (pojawienie się w śluzie niewielkiej ilości krwi).

Stosując powyższe metody razem, można z dużą dokładnością określić czas, kiedy kobieta jest płodna.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. leonia (Gość)

  z ciekawoscią przecytałam artykuł. dzieki za informacje, przydadzą się! :)

 2. takaja (Gość)

  Kobieta jest płodna tylko przez 4% swojego życia. - jestem w szoku!!!

 3. zuza (Gość)

  no mnie tez to zaskoczyło , heh ;/ no ale ciekawe, czy ktos tak sprawdza te dni płodne i niepłodne... to chyba ta medota kalendarzykowa. chyba średnio działa w antykoncepcji...

 4. marylka (Gość)

  no ja bym metodzie kalendarzykowej w antykoncepcji nie ufała :)

 5. Ana (Gość)

  Watykańska ruletka :D

 6. maria (Gość)

  Ja korzystałam z kalkulatora płodności na stronie http://dziecko.onet.pl/1208858,kalkulatory.html
  i udało się zaszłam w ciąże !!! ;)

 7. Monika (Gość)

  Hej ja zaczęłam współżyć zaraz po okresie aż do dnia przed owulacją. Jestem bardzo ciekawa czy będę w ciąży..

 8. pysia (Gość)

  A ja Wam powiem moje drogie internautki,iż metoda 14 dni przed miesiączkowaniem sprawdza się w przynajmniej w 99,9% bo mnie jeszcze nigdy nie zawiodła a wręcz przeciwnie dokładnie obliczaliśmy z moim partnerem kiedy zaplanować poczęcie naszych prześlicznych pociech a kiedy można dać się porwać upojnym rozkoszom :-) !!!!!!!!!

 9. matka (Gość)

  Ludziska metody określania płodności na podstawie temperatury, obserwacji śluzu i samobadania szyjki macicy nie mają nic wspólnego z tzw. "metodą kalendarzykową", która jest tak naprawdę zgadywanką opartą na przewidywaniu przyszłości - czyli dnia wystąpienia następnej miesiączki (oczywiście przy założeniu, że to prawdziwa miesiączka, a nie tzw. krwawienie śródcykliczne, które pozoruje miesiączkę kiedy nie doszło do owulacji wtedy gdy powinno). Ponadto trzeba uwzględnić, że każda kobieta ma różną długość cyklu i tzw. fazy lutealnej.
  Metody określania płodności objawowo-termiczne (T, śluz, szyjka) są najwiarygodniejsze - oczywiście z dostępnych na co dzień każdej kobiecie. Wszyscy, którzy nie mają pojęcia o czym mówią, powinni troszkę się wysilić i poczytać na ten temat. Kiedy słyszę, że ktoś mówi o met. "kalendarzykowej" to od razu trąci kompletną ignorancją. Kompromitacja na skalę co najmniej krajową.
  Jeśli ktoś chce ufać antykoncepcji hormonalnej, to życzę aby się nigdy nie zawiódł w kwestiach zdrowotnych. Ja próbowałam przez rok i nigdy przenigdy więcej tego nie zrobię.
  Pozdrawiam wszystkich i zachęcam do zgłębiania wiedzy na temat tego niesamowitego zjawiska jakim jest cykle miesięczny kobiety. Same będziecie zaskoczone jak doskonały jest mechanizm waszego układu rozrodczego i że możecie być świadomymi świadkami tego, co się dzieje w Was samych.
  Pozdrawiam!!!

 10. monia (Gość)

  masz racje metoda objawo termiczna, bo tak sie ona nazywa jest ,jest doskonała w swojej prostocie i dokładności wiele lat sama ją stosowałam z powodzeniem. mam trójkę dzieci wszystkie zaplanowane i kochane. włączenie do tej metody partnera powoduje odpowiedzialność i harmonię w związku to mój obecny mąż częsciej sprawdzał zapis temperatury na wykresie niż ja , świadomość co się dzieje w twoim organiźmie daje poczucie bezpieczeństwa i ułatwia życie

 11. anka (Gość)

  czas

 12. Urbuś (Gość)

  wazne informacje :)

 13. aneta (Gość)

  jak mialam okres11 kochalam sie przed wczoraj zy moge byc w ciazy

 14. niunia (Gość)

  jasne, ja sie staram z facetem od dwóch lat i nic:/
  jesteśmy zdrowi a nie może nam wyjść :( :( :(
  może mnie ktoś pocieszyć ?? bo nie daję sobie z tym rady już;(

 15. julka (Gość)

  mam pytanie czy 3 dni po okresie a cykl mam 28 dni moze pojawic sie sluz plodny bo jest tak w moim przypadku

 16. magda (Gość)

  mam regularne mięsiączki,ostatnio kochałam się z mężem 5 dnia okresu i niestety zdarzył nam się wypadek,pękła prezerwatywa-czy mogę byc w ciąży?

 17. Tamara Majer (Gość)

  Jeżeli kobieta ma krótki cykl miesięczny, wzrost komórki jajowej rozpoczyna się tak wcześnie, że faza płodności może zaczynać się już pod koniec miesiączki. Zatem, przy krótkim cyklu miesięcznym można zajść w ciążę w trakcie miesiączki. Jeżeli kobieta ma cykle normalne (około 28 dni) to stosunek płciowy odbyty w czasie miesiączki jest niepłodny.
  Zatem wszystko może się zdarzyć, ale to okaże się już za kilkanaście dni.

 18. aga (Gość)

  niunia

 19. KatEe (Gość)

  Nierozumiem . TO mozna to robic gdy kobieta ma okres?
  Bo slyszalam ze jak kobieta ma okres to moze to robic nawet bez zabezpiecznia. prosze o odpowiedz

 20. mała (Gość)

  mam problem i proszę o pomoc!!!! dziś uprawiałam sex analny z moim chłopakiem bez zabezpieczenia,jestam w 4 dniu miesiączki i cały czas miałam włożony tampon.czy istnieje szansa że zajdę w ciążę ?? ? jak długo żyje plemnik w odbycie?

 21. gosc (Gość)

  Seks analny (członek-odbyt) może doprowadzić do ciąży, jeśli sperma z wytrysku wypłynie z odbytu kobiety i dostanie się do pochwy (nie jest to trudne, bo pochwa jest bardzo blisko).

 22. mała (Gość)

  dziękuję za odpowiedź ale jak już wspomniałam mam okres i podczas stosunku miałam cały czas włożony tampon który wyjełam dopiero po 3 godzinach.

 23. Justa (Gość)

  super..

 24. Justa (Gość)

  dobrze wiedzieć takie rzeczy ;) )

 25. marta (Gość)

  wczoraj skończył mi się okres. dzisiejszej nocy odbyliśmy stosunek z moim partnerem. spadła nam prezerwatywa. z przeczytanego artykułu wynika że były to dni niepłodne. czy jest możliwość że zajdę w ciążę?