Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Doceniamy seler

Seler jest warzywem wciąż niedocenianym, traktujemy go jako składnik włoszczyzny. Czas to zmienić.

Seler jest dobrym źródłem potasu, wapnia, fosforu, magnezu. Zawiera też sporo witaminy C. Jest nisko kaloryczny (korzeniowy ma 21 kcal, naciowy 13 kcal), dlatego jest zalecany w dietach odchudzających.

Ze względu na dużą zawartość potasu, pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi. Osobom z ciśnieniem podwyższonym, pomoże go obniżyć. Jest też moczopędny, przez co wspomaga pracę nerek, przyspieszając w ten sposób oczyszczanie organizmu. Seler korzeniowy w stanie surowym zawiera sporo witaminy C oraz błonnika rozpuszczalnego, który obniża poziom cholesterolu we krwi. Kuracje selerowe zalecane są również osobom cierpiącym na gościec i artretyzm. Należy wtedy gotować 2-3 selery i codziennie pić otrzymany wywar. Powinno się również zjadać ugotowane selery.

Cierpiącym z powodu kataru, chrypki, czy chorych dróg oddechowych, ulgę przyniesie picie odwaru z liści selera zmieszanego mlekiem. Taką mieszankę należy pić na czczo. Chorym na reumatyzm zalecana jest kuracja selerowa, która trwa miesiąc. Polega ona głównie na jedzeniu selera przyrządzanego na wiele sposobów. Należy jeść takie potrawy codziennie i kilka razy dziennie.

Seler naciowy zawiera czynnik działający przeciwzapalnie, który może przynieść ulgę przy bolesnych objawach dny. Chorym na dnę zaleca się picie herbaty z nasion selera naciowego. Herbatka taka ma również działanie odprężające.

Już Hipokrates twierdził, że seler koi nerwy. Amerykanie piją sok z selerów naciowych niemal codziennie i uważają, że ma działanie wszechstronne.

Działa antystresowo, odświeżająco, uspokaja nerwy, wprowadza w dobry nastrój i samozadowolenie.

Z selera korzeniowego doskonała będzie zupa-krem lub surówka, np.seler+marchew+jabłko+orzechy+ananas+jogurt naturalny).

Uwaga! Seler i ananas to również afrodyzjaki.

Tamara Majer

Tematy: seler

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Jola (Gość)

    ja uwielbiam selera z sosem jogurtowym i rodzynkami. Nie trzeba mi nic wiecej :) pycha! :)