Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Domowe biuro bez stresu

Wzdychasz z rozmarzeniem, gdy inni oznajmiają, że pracują w domu? Spróbuj sam, a potem zdecyduj, czy jest czego zazdrościć.

Większość osób pracujących w domowych pieleszach szybko orientuje się, że rzeczywistość nie ma zbyt wiele wspólnego z fantazją. Przygniatające terminy, rozpraszający domownicy, rozciągające się godziny pracy i stres, który towarzyszy nawet po wyłączeniu komputera (a ten najczęściej i tak jest na chodzie non stop). Bo przecież nie można trzasnąć drzwiami biura i wrócić do domu – bezpiecznej przystani, w której zrzucamy z siebie ciężar dnia. Biuro = stres, dom = biuro, dom = stres.

Oczywiście, nie musi to być regułą. Wielu osobom praca w domu służy i nie zamieniłyby jej na żadną inną. Zalety są równie realne jak stres, a ten, na szczęście, można ograniczyć dzięki mądrej, konsekwentnej organizacji.

Ustal granice

Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz pracować od 8 do 16. Niestety jest też zła – domownicy mogą uznać, że wcale nie musisz pracować albo co gorsza, będą umniejszać wartość twojej pracy, skoro nie musisz wychodzić z domu i do południa paradujesz w piżamie.

Inna sprawa, że możliwość regulowania czasu pracy może obrócić się przeciw tobie – kto wstaje bladym świtem skoro można pospać do 9? Najwyżej skończysz trochę później. Potem niespieszny prysznic, porządne śniadanie, jedyny możliwy termin u dentysty i tym sposobem dniówka kończy się o 22, o ile nie później.

Musisz ustalić jasne zasady, dla siebie i rodziny. Domownicy nie mają prawa ci przeszkadzać i prosić cię o przysługi. Zachowujcie się tak, jakby cię nie było w domu.

Co do wstawania, nie będzie łatwo, ale szybko dostrzeżesz zalety, a to cię zmobilizuje. Wyłącz drzemki w budziku i zawsze zasiadaj do pracy o tej samej porze. Jeśli zaśpisz, włącz wyższe obroty, tak jakby trzeba było zdążyć na autobus.

Zaznacz terytorium

Jeśli możesz przeznaczyć osobny pokój na biuro, wspaniale, ale nie każdy może dostąpić takiego luksusu. Wygospodaruj nawet niewielkie miejsce, którego będziesz używać wyłącznie do pracy i zaznacz, że nikt poza tobą nie powinien z niego korzystać. Unikniesz w ten sposób niepotrzebnej frustracji z powodu zawieruszonych papierów czy przypadkowo skasowanych plików. Nawet jeśli z nikim nie dzielisz mieszkania, poczujesz się dużo pewniej i bardziej kompetentnie w profesjonalnym otoczeniu.

Zatrudnij opiekunkę

Domowe biuro to świetna opcja dla rodziców, którzy chcą zostać z dziećmi, ale nie są gotowi na rezygnację z życia zawodowego. Niestety, nie ma co się oszukiwać: tych dwóch rzeczy nie da się połączyć bez pomocy opiekunki, która odciąży cię przez kilka godzin w tygodniu. Pamiętaj, nie jesteś nadczłowiekiem.

Sporządzaj listy zadań

Każdy dzień rozpocznij od sporządzenia listy zadań, układając poszczególne elementy według ważności. Spróbuj oszacować czas wykonania każdego z zadań. Jeśli lista wydaje się zbyt długa, oddziel zadania z końca listy kreską – być może zdążysz, ale jeśli faktycznie braknie ci czasu, przeniesiesz je na kolejny dzień.

Pod żadnym pozorem nie przedłużaj rzetelnie przepracowanej dniówki, by dokończyć wszystkie zadania i odpuścić sobie następnego dnia. Sukcesywnie wykreślaj wykonane elementy – to niezwykle istotny bodziec motywujący dla psychiki.

Postaw na biurowy szyk

Jedną z największych zalet pracy w domu jest to, że nikt nie narzuca nam, jak mamy wyglądać i z kim dzielić biuro. Jest jednak wyraźna różnica między wygodą i swobodą, a leżeniem na kanapie w szlafroku i papilotach. Uczesz się, ubierz coś, w czym można pokazać się w biurze, od czasu do czasu wyjdź na lunch - stwórz sobie profesjonalne warunki pracy, a zyska na tym twoja samoocena, co w efekcie przełoży się na motywację do trwania w dobrych nawykach.

Spotykaj się ze współpracownikami

Kontakty online są świetne, ale każdy z nas potrzebuje interakcji twarzą w twarz, a izolacja jest bardzo częstym źródłem stresu dla osób pracujących w domu. Jeśli jesteś wolnym strzelcem i nie należysz do żadnej organizacji, dołącz do Internetowej grupy profesjonalistów działających w twoim mieście, nawiąż bliższe relacje i spotkaj się od czasu do czasu, by nad filiżanką kawy wymienić się doświadczeniami zawodowymi i ponarzekać na to i owo.

Pozwól sobie na przerwę

Większość osób pracujących w domu wpada w pułapkę przekonania, że można efektywnie przepracować 8 godzin. Nie można. Koniec, kropka. To że nie ma do kogo się odezwać i z kim wyjść na papierosa nie oznacza, że nie należy ci się przerwa. Jeśli napotkasz opór mentalny, nie mocuj się z umysłem. Połóż się, zamknij oczy na 10 minut, wyjdź na krótki spacer i nie obwiniaj się, że marnujesz czas.

Idź do domu o przyzwoitej porze

Gdy dom staje się miejscem pracy, trudno jest w ogóle opuścić biuro. Komputer na chodzie do późnych godzin nocnych krzyczy do ciebie z drugiego pokoju, zawsze jest coś, co jeszcze powinno być zrobione, jeszcze jeden mail, na który trzeba odpowiedzieć i tak bez końca. Zignoruj te nawoływania. Zamknij za sobą symboliczne drzwi i idź do domu.

Uświadom sobie, że jesteś szczęściarzem

Za każdym razem, gdy sąsiedzi o 6.30 odśnieżają samochody, przyjaciele narzekają na paskudnego szefa, a ty wymykasz się w środku dnia do centrum handlowego, by ktoś nie zwędził ci tych boskich przecenionych butów, podziękuj losowi i uświadom sobie, jak genialną masz pracę.


Jaki tryb pracy wydaje wam się najbardziej uciążliwy - domowy, biurowy, a może zupełnie mobilny?

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. gilnata82

  Nie jest łatwo pracować w domu, zawsze znajdzie się coś rozpraszającego lub ktoś ;)

 2. mertron25

  to prawda- dlatego zdecydowanie wolę chodzić do firmy mimo, że mam możliwość pracy w domu :)

 3. zdusia (Gość)

  to jest zupełnie inna praca niż w biurze. mi się udaje ją wykonywać ale nie obeszło się ostatnio bez tony stresu. załagodziłam go dzięki destresan max. delikatny, ziołowy preparat. teraz mogę spokojnie pracować, bez napięcia :)

 4. lewikaj84

  wszystko ma swoje plusy i minusy - ja na przykład bardzo chciałabym pracować zdalnie, bo mam dobre umiejętności jeśli chodzi o samoorganizację :D

 5. olemonia84

  Tak, praca zdalna to coś wspaniałego. Tylko trzeba dbać o samodyscyplinę, a z tym nie jest już tak łatwo.

 6. ania33

  Praca w domu to spore wyzwanie, ale też i fajna sprawa. Bo jak się pracuje na własny rachunek, nie trzeba się bać, że ktoś Cię nagle zwolni. Właśnie czytałam o wypowiedzeniach na http://www.portalkadrowy.pl/okres-wypowiedzenia-595 i coraz bardziej dostrzegam plusy pracy na swoim.