Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Doświadczenia, nie rzeczy, czynią nas szczęśliwszymi

W pogoni za życiową satysfakcją przedkładamy dobra materialne nad doświadczenia. Tymczasem badania wskazują, że to właśnie te drugie czynią nas szczęśliwszymi.

Mówimy, że szczęścia nie da się powiesić w szafie albo zaparkować w garażu, a potem i tak pędzimy do sklepu. Nie są zaskoczeniem wyniki badań, które jakoby potwierdzają obserwację, że jesteśmy bardziej skłonni wydawać pieniądze na dobra materialne niż na jednorazowe doświadczenia. Innymi słowy, wolimy bogacić się w rzeczy niż we wspomnienia. Dziwić może natomiast fakt, że w pewnym sensie robimy to wbrew sobie.

Mieć czy być?

Ryan Howell z Uniwersytetu Stanowego w San Francisco postanowił przyjrzeć się decyzjom konsumenckim grupy Amerykanów. Choć uczestnicy badania byli przekonani, że doświadczenia uczynią ich szczęśliwszymi, byli zdecydowani wydać pieniądze na dobra materialne, twierdząc, że w ten sposób lepiej wykorzystają swoje środki. Po dokonaniu zakupów okazało się jednak, że doświadczenia, które sobie zafundowali miały dla nich znacznie większą wymierną wartość niż przypuszczali i to właśnie one okazywały się lepszą inwestycją.

Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu?

Dlaczego nie potrafimy oprzeć się pomnażaniu dóbr skoro zdajemy sobie sprawę z wagi kolekcjonowania wspomnień, a do tego przypuszczamy, że rozmaite życiowe doświadczania są kluczem do życiowej satysfakcji? Według Howella przyczyn należy szukać w tym, że do rzeczy automatycznie przypisujemy wartość ekonomiczną.

Dobra materialne są namacalnym nośnikiem konkretnej wartości. Inaczej jest z doświadczeniami, których jedyną miarą są wspomnienia, a te znacznie trudniej jest wycenić. Otoczeni przedmiotami, możemy mieć wrażenie, że coś osiągnęliśmy. Poza tym, z rzeczy możemy korzystać dłużej, podczas gdy doświadczenia są jednorazowe. Z większym spokojem wydalibyśmy majątek na domek w górach niż na podróż marzeń.

Kwestia priorytetów

Zanim uznamy, że znaleźliśmy klucz do szczęścia i od teraz będziemy smakować życie zamiast wypełniać je przedmiotami, warto zastanowić się, jakie mamy priorytety. Okazuje się bowiem, że ekstremalni materialiści (jak twierdzi Howell jest to ok. 1/3 społeczeństwa) mogą nie odczuć uszczęśliwiającej mocy kupowania doświadczeń, gdyż taka inwestycja może nie odzwierciedlać ich osobowości. Co smutniejsze, kupione przedmioty też nie uczynią ich szczęśliwszymi.

Jaki z tego wniosek? "Wydajemy pieniądze z różnych powodów, ale jeśli robimy to, by się uszczęśliwić, najlepiej zafundować sobie jakieś doświadczenie, które pozostaje w zgodzie z naszą osobowością”, mówi Howell. Jeśli nie lubisz obcowania z przyrodą, nie oczekuj, że tydzień w Bieszczadach odmieni twoje życie.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. kronimarz83

  Bez doświadczeń człowiek jest tylko teoretykiem... a czy o to w życiu chodzi ??

 2. Izzabb (Gość)

  Moim zdaniem bardzo słuszne uwagi poruszone są w tym teksie, człowiek jest suma doświadczeń i jego wspomnienia i przeżycia czynią go szczęśliwszym.

 3. lewikaj84

  Mądry tekst, dziękuję.

 4. Kapiszon

  kronimarz jeśli jesteś tylko teoretykiem to nic od życia nie masz. Dużo rzeczy wiesz ale nic z tego nie osiągniesz.

 5. wilkanet85

  doświadczeniami niektórzy nazywają nasze własne błędy...

 6. Aga (Gość)

  to prawda linia-zdrowia.pl - czytelnia - psychologia szczęścia- polecam

 7. kamildor4

  święta prawda kryje się w tytule

 8. kamildor4

  Święta prawda kryje się w tytule postu :)

 9. patryshka83

  To doświadczenia kształtują naszą osobowość... warto o tym pamiętać

 10. pola (Gość)

  kwestia priorytetow - to dosc istotne - kiedys bylam ciagle zestresowana przez prace- nervomix , melisa itd to byla moja codziennosc. teraz stwierdzialm ze zdrowie jest njawazniejsze i juz sie tak nie przejmuje. :P

 11. Karinka9

  Najważniejsze, żeby złe doświadczenia uczyły nas być lepszymi i silniejszymi!!

 12. spokojnaglowa

  Grunt to wyciągać odpowiednie wnioski z różnych doświadczeń ;)

  ------------------
  http://spokojnaglowa.org.pl/

 13. michaska30

  super artykuł

 14. Phosia

  ja wyznaję zasadę BYĆ. ale to tylko moje zdanie ;)

 15. moniczka726

  Bardzo ciekawy artykuł ;)

 16. julit5

  To tak jak z prezentami. Zamiast kupować kolejne bibeloty, lepiej podarować niezapomniane emocje. Prezenty rzeczowe cieszą krótko, a piękne wspomnienia zostają na zawsze. Zamiast kupować nowe perfumy dla mojego mężczyzny wolę odwiedzić sklep z prezentami np. https://prezentokracja.pl/ i kupić np. lot szybowcem. Takie doświadczenie w chmurach uczyni go szczęśliwszym

 17. JanekWardrobe

  nie jestem przekonany co do tego

 18. KotFlesh

  super artykuł

 19. konopelska

  Humor tez poprawia biżuteria. W końcu diament to najlepszy przyjaciel kobiety :) Ale kolczykami z perełek też nie pogardzę XD

 20. Karmela

  Myślę, że wiele osób zastanawia się nad powodami szczęścia i jego braku. Wiele cennych uwag znalazłam tu https://www.exitdoor.pl/rozwoj-osobisty/szczescie-przyczyny-braku/ Na pewno daje do myślenia. Przecież szczęście to podstawowy cel w życiu człowieka.

 21. konopelska

  A jak biżuteria to tylko https://markizasklep.pl/ ładna bez zadęcia!