Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Dreszcze

Dreszcze to nieskoordynowane skurcze drobnych grup mięśniowych powodujące relatywnie łagodne drżenie ciała (choć u dzieci mogące przechodzić w drgawki).

Dreszcze towarzyszą zwykle gwałtownemu wzrostowi temperatury ciała i są efektem przedostania się do krwiobiegu patogenów odpowiedzialnych za wystąpienie gorączki. Są charakterystycznym objawem ostrych chorób zakaźnych, zapalenia płuc i stanów zapalnych nerek.

Drżenie ciała nie zawsze jest jednak zjawiskiem patologicznym. Pojawiają się również na skutek wychłodzenia organizmu i są naturalną reakcją obronną , mającą na celu zwiększenie temperatury ciała poprzez ruch.

W przypadku dreszczy należy spożywać duże ilości bezalkoholowych napojów rozgrzewających (np. napar z kwiatów lipy lub czarnego bzu, herbata z sokiem malinowym). Jeśli dreszczom towarzyszy narastająca gorączka, stosuje się leki przeciwgorączkowe i unika okrywania ciała.

Aleksandra Banasik

Tematy: choroby zakaźne, odmiedniczkowe zapalenie nerek, drgawki

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. gilnata82

    Brrr, mi dreszcze towarzyszą w przeziębieniu i grypie, gdy mam wysoką gorączkę... Bardzo niefajne uczucie...