Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Dukan przegrywa w sądzie

Tego chyba nikt się nie spodziewał – Pierre Dukan przegrał proces w sprawie zniesławienia przez innego francuski specjalistę żywienia. Tym samym sąd przychylił się do opinii Cohena, który porównał dietę proteinową do „żywieniowej destrukcji” i zarzucił jej szkodliwość dla zdrowia.

Jean-Michel Cohen oświadczył, że dieta proteinowa dr. Dukana może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych takich jak wzrost poziomu cholesterolu, choroby układu krążenia i nowotwory.

Dr Dukan, którego książki o odchudzaniu przetłumaczono na 14 języków i sprzedano w milionach egzemplarzy, pozwał swojego konkurenta za zniesławienie. Paryski sąd był jednak przychylny dla pozwanego. Richard Malka, obrońca Jeana-Michela Cohena, powiedział, że nie można uciszyć krytyki odwołującej się do faktów naukowych. Dodał, że "najważniejsze jest bezpieczeństwo pacjentów, a nie drażliwość lekarzy".

Dr Dukan broni swojej formuły, twierdząc, że podobne zarzuty nie mają żadnego poparcia naukowego i są jedynie domysłami. Najnowsze badania w zakresie programów odchudzających, przeprowadzone przez Instytut Pasteura w Lille, sugerują, że dieta dr Dukana, podobnie jak kilkanaście innych diet, zakłóca naturalny metabolizm i prowadzi to poważnych zakłóceń równowagi żywieniowej. Zawartość białka w diecie proteinowej okazuje się być dużo większa niż zalecane dzienne zapotrzebowanie, a jej pierwsze dwie fazy zawierają 10 razy mniej błonnika niż to wskazane. Zaobserwowano również niedobory witaminy C i aż czterokrotny nadmiar witaminy D.

Dr Elisabeth Weichselbaum z Brytyjskiej Fundacji Żywienia podkreśliła w wypowiedzi dla BBC, wyłączanie z diety całych grup produktów spożywczych nie jest korzystne dla zdrowia. Co na to Pierre Dukan? „Dla mnie prawdziwym ryzykiem jest otyłość. Codziennie ktoś z jej powodu umiera, a ja przyczyniam się do zmiany tej sytuacji” - komentuje autor najpopularniejszej na świecie diety.

A co na to sami zainteresowani?

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. była dukanka (Gość)

  Byłam na diecie pół roku i mam problemy z nerkami i wysoki cholesterol więc na pewno nie jest to dieta idealna. Może pewnym osobom nie zaszkodzić ale ja już bym się nie decydowała drugi raz na nią. Jest wiele innych diet skutecznych i nie szkodliwych np oparta na indeksie glikemicznym. Czytałam książkę "Jeść aby schudnąć " i to ma sens.
  Tak dla wszystkich myślących o Dukanie, zastanówcie się czy warto ryzykować swoim zdrowiem ??

 2. gość (Gość)

  Również byłam na tej diecie. W ciagu 3 miesięcy schudłam 10 kg. Miałam złe wyniki z próby wątrobowej i napadowe bóle brzucha w nocy. Zrezygnowałam z tej diety nie na etapie II fazy. W ciągu kolejnych 3 miesięcy wróciło mi 5 kg. Teraz wiem, że nic nie zastępi mądrej, zbilansowanej diety. I duuuużo ruchu!!!

 3. Milena (Gość)

  Hej. Bylam na tej diecie od sierpnia 2010 do stycznia 2011 schudlam 17 kg. Ale jest to dieta niezdrowa przez którą w wieku 23 lat mam homoroisy na całe życia i problemy z krzepnięciem krwi przez niedobór witaminy k.
  Nie stosujcie tej diety. Nie bójcie się tez jej przerwać. Ja udałam się do dietetyka bo bałam się powrotu kilogramów i od lutego jem normalnie dziennie 6 kromek chleba, makaron, ryż ziemniaki. Wszystko w odpowiednich ilosciach, nawet słodycze i nie przytyłam nawet kilograma! Wszytsko tkwi w regularnym jedzeniu odpowiednich porcji. Nie ma co się katować a później cierpieć całe zycie przez skutki tej diety!

 4. Milena (Gość)

  Gdyby ktoś kto stosuje tą dietę miał jakies pytania , chętnie odpowiem. 
  Naprawde niewarto marnować zdrowia.

 5. Man1903Gype (Gość)

  O to właśnie mi chodziło! Jesteście genialni! Dziękuję po stokroć :)  u230326 - Nasze www:

 6. Werra296 (Gość)

  Dziewczyny odchudzanie proponuje zaczac od motywacji, jak chcecie cos na motywacje, wpiszcie sobie w gogle; odchudzanie przed i po by sasetka