Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Duża rodzina = zdrowsze serce

Duża rodzina potrafi dać się we znaki, ale badania sugerują, że matkom, które urodziły czworo lub więcej dzieci grozi dużo mniejsze ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego.

Przeprowadzone w Kalifornii badania z udziałem 1300 kobiet wskazują, że u wielokrotnie rodzących matek ryzyko wylewu jest aż o 50 proc. mniejsze, a prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca zmniejsza się o około 1/3.

„Zmiany fizjologiczne zachodzące w organizmie w czasie ciąży mogą mieć długotrwały korzystny efekt na zdrowie kobiety. U duża grupy stosunkowo zdrowych i zamożnych kobiet wykazano korzyści płynące z wielokrotnych ciąż dla zdrowia układu krążenia” - tłumaczy dr Bradley Van Voorhis z Towarzystwa Endokrynologii Rozrodu i Niepłodności.

„Nie bez znaczenia jest też wsparcie społeczne jakie kobiety otrzymują w wielodzietnej rodzinie w późniejszych latach życia” - dodaje.

Okazuje się, że hormony ciążowe są w stanie chronić naczynia krwionośne nawet lata po porodzie, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia chorób serca po 50. roku życia.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. gość (Gość)

    Jak to dobrze, że ja mam czwórkę dzieci.