Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Działanie tabletek odchudzających

Przy wyborze tabletek odchudzających zazwyczaj kierujemy się tym, aby pomogły najszybciej zrzucić kilka kilogramów i pozbyć się tkanki tłuszczowej. Niestety nie udało się dotychczas wynaleźć takiego leku, który by odchudzał bez stosowania diety i ćwiczeń.

Dostępne preparaty i specyfiki owszem są w jakimś stopniu pomocne, udaje się nawet zrzucić parę kilogramów, ale po odstawieniu tabletek waga wraca. Odchudzanie nie polega na szybkim zrzuceniu nadwagi, pozbywamy się wówczas tylko wody z organizmu, nie polega też na przyśpieszaniu trawienia. Odchudzanie to stopniowe, systematyczne zużycie przez organizm zgromadzonych zapasów. I aby osiągnąć trwałe rezultaty, nie wystarczą suplementy, tutaj potrzebna jest odpowiednio skomponowana dieta i ćwiczenia. Dostępne suplementy mają na celu tylko ułatwić nam odchudzanie. Ale kupując dany preparat musimy uważać, gdyż za jakość odpowiada producent i nie wszystkie dostępne środki odchudzające mają udowodnioną skuteczność. Przedstawiam kilka porad na temat substancji biologicznie aktywnych wchodzących w skład popularnych preparatów.

Chrom

Pierwiastek ten reguluje poziom glukozy we krwi i wpływa na gospodarkę węglowodanową. Jego działanie polega na zmniejszeniu apetytu i ochoty na słodycze. Jednak nie każdy organizm jednakowo reaguje na działanie chromu - jednym pomaga opanować apetyt, innym nie.

Błonnik

Należy do najbardziej bezpiecznych i powszechnych składników preparatów na odchudzanie. Zarówno jego nierozpuszczalna, jak i rozpuszczalna postać są ważne dla przemiany materii. Wiążą wodę, pęczniejąc w żołądku rozciągają jego ściany, dając poczucie sytości. Następną funkcją błonnika jest tworzenie się żelu, który wypełnia nie tylko żołądek, ale też pokrywa on ściany górnego odcinka przewodu pokarmowego, spowalniając wchłanianie węglowodanów. Aby uzyskać efekty należy przyjmować od 30-45g błonnika dziennie. Należy też po przyjęciu błonnika nie zażywać innych leków, gdyż błonnik może opóźniać ich wchłanianie. Nie należy również przekraczać zalecanych dawek. Nadmiar błonnika może wywoływać wzdęcia, bóle brzucha i biegunki. Utrudnia również przyswajanie minerałów np. żelaza, cynku, wapnia.

Chitosan

Jest to naturalna substancja pozyskiwana ze zmielonych pancerzyków skorupiaków morskich. Działanie jego polega na ograniczeniu trawienia tłuszczów. Chitosan nie ulega żadnym przemianom, dlatego też umożliwia całkowite wydalanie ich z organizmu - już 3g chitosanu pochłaniają około 8g tłuszczów. Należy go przyjmować przed jedzeniem, aby nie dopuścić do przedostania się tłuszczu do tkanek. Chitosan ponadto reguluje ciśnienie krwi, nie można go jednak zażywać zbyt długo. Przedawkowanie grozi problemami ze wzrokiem, skórą, gdyż jako środek ograniczający przyswajanie niezbędnych dla organizmu nienasyconych kwasów tłuszczowych utrudnia wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach - wit. A, E, D.

Na przyspieszenie trawienia

Największym powodzenie cieszą się herbaty przeczyszczające z substancjami: liść senesu, korzeń rzewienia, kora kruszyny, mniszek lekarski, mącznica lekarska, brzoza biała. Mają one na celu przyśpieszenie wędrówki pokarmu przez przewód pokarmowy. Często jednak powodują one biegunki, podrażnienia żołądka, bóle brzucha i w efekcie całkowicie rozregulowują proces trawienia. Długotrwałe stosowanie tych specyfików zarówno w tabletkach czy w postaci herbaty systematycznie odwadnia i powoduje niedobór witamin i innych składników odżywczych. Środki te nie mają żadnych właściwości odchudzających, powodują jedynie spadek wagi poprzez utratę wody.

L-karnityna

Największe jej pokłady znajdują się w mięśniach. L-karnityna bierze udział w transporcie kwasów tłuszczowych do komórek, gdzie następuje ich spalanie i zamiana w związki energetyczne. Normalnie w zerowym organizmie nie występuje niedobór tej substancji. Samo też zwiększenie poprzez przyjmowanie suplementów nie powoduje redukcji tkanki tłuszczowej. Jedynie bardzo intensywne ćwiczenia np. na siłowni mogą przynieść efekty, zamieniając tkankę tłuszczową na mięśnie.

CLA

CLA jest to kwas linolowy, który przyśpiesza przemianę tłuszczów w energię i zapobiega gromadzeniu się jego zapasów, przy jednoczesnym zwiększeniu tkanki mięśniowej. Blokuje enzym umożliwiający przenikanie tłuszczu do komórek tłuszczowych, chroni przed efektem jo-jo. CLA jest bezpiecznym "spalaczem" tłuszczów.

Kofeina, efedryna

Jest to bardzo popularny środek, który pobudza termogenezę, przyspieszając tętno i podwyższając temperaturę. Kofeina pobudza układ nerwowy, zwiększając prędkość komunikacji między mózgiem a mięśniami, rozszerza naczynia krwionośne w mózgu, dodaje energii. Nadmiar kofeiny, której źródłem jest kawa, herbata, cola, kakao, czekolada, guarana może być szkodliwy. Bardzo niebezpieczne są zwłaszcza tabletki zawierające samą kofeinę. Przedawkowanie grozi zaburzeniami rytmu serca, bezsennością, ogólnie złym stanem tzw. trzęsionką. Podobne działanie wywołuje efedryna - nerwowość, nadciśnienie, arytmia, a nawet wylew. Szczególnie niebezpieczne jest połączenie kofeiny i efedryny.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. karo (Gość)

  Według mnie najlepszym środkiem odchudzającym z wyżej wymienionych jest l-karnityna. Sama od dawna wspomagam się nią i wiem, że działa. Bierze się ją przed każdym możliwym rodzajem wysiłku fizycznego. Ostatnio przerzuciłam się ze standardowych tabletek do rozpuszczania w wodzie na l-karnitynę w saszetkach. Direct jest niezgorsza jak się okazuje. L-karnityna oprócz tego, że pomaga mi schudnąć to jeszcze dodaje mi mnóstwo energii. Polecam ten środek

 2. pies

  Najlepsze tabletki to MZ mnej zryt cuduf ni ema

 3. amanda (Gość)

  dzieje się tak ponieważ są i tabletki podróby i skuteczne. Ja też nie wierzyłam bo raz się zraziłam. Później bliska osoba poleciła mi tabletki Slimcea. Zaczęłam wtedy poważnie chudnąć. Wcześniej nie potrafiłam osiągnąć takiego efektu. Pozbyłam się nadwagi i zmieniłam zdanie o tych suplementach.

 4. MarzenkaH

  Ja uważam że najlepiej po prostu jeść mniej i dużo się ruszać i nie trzeba przy tym stosować żadnych tabletek :)