Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Dziewczęta piją częściej

Przeprowadzone w Europie badania doprowadziły do intrygujących i niepokojących wniosków – nastoletnie dziewczynki sięgają po alkohol dużo częściej niż ich męscy rówieśnicy.

Naukowcy z Karolinska Institute w Sztokholmie stwierdzili, że aż 80% piętnasto- i szesnastolatek pije alkohol regularnie, najczęściej w ilości przynajmniej 5 jednostek na raz. W ciągu ostatniej dekady, tendencje do picia na umór znacząco wzrosły wśród dziewcząt, i chociaż piją one generalnie mniej niż chłopcy, dużo częściej obserwuje się u nich stan znacznego upojenia. Stan ten z kolei bezpośrednio wiąże się z problemem bójek, wypadków i przygodnego lub niechcianego seksu.

Badanie objęło 38,370 nastolatków z 23 krajów Europy i wykazało, że problem pijących nastolatek jest najbardziej dotkliwy w Wielkiej Brytanii i Norwegii, gdzie powszechnie akceptuje się, gdy kobieta „pije jak facet”. Ustalono też, że dziewczęta dużo częściej niż chłopcy piją pod presją grupy rówieśniczej.

Naukowcy podkreślają wagę kontroli rodzicielskiej i apelują o większe zaangażowanie w działania mające na celu budowanie silnej relacji między rodzicem a dzieckiem. Zadaniem dorosłych jest nauczenie dzieci, jak oprzeć się presji społecznej i uświadamianie nieodwracalnych konsekwencji nadużyć alkoholowych.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość