Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

EEG

Elektroencefalografia to badanie, które w bezpieczny sposób sprawdza czy przekaz impulsów elektrycznych między komórkami w mózgu jest prawidłowy.

Na skórze głowy pacjenta lekarz umieszcza elektrody, które dzięki specjalnemu aparatowi rejestrują impulsy mózgu. Odpowiednio wzmocniona aktywność neuronów tworzy zapis EEG czyli elektroencefalograf.

Przebieg

EEG wykonywane jest tylko jeśli posiadamy skierowanie od lekarza. Pacjent wchodzi do specjalnego pomieszczenia w szpitalu bądź przychodni. Po odpowiednim położeniu się na leżance lub specjalnym krześle, do głowy pacjenta przyczepione zostają elektrody (jest ich około 20). Aby ułatwić ich umiejscowienie badający może nałożyć na skórę głowy specjalny czepek z dziurami na całej jego powierzchni. Wtedy w odpowiedniej dziurze odgarnia się włosy i umiejscawia elektrodę.

Małe metalowe krążki połączone są ze sobą kablami z aparatem nagrywającym, który zmienia impulsy elektryczne na serię linii falistych zapisanych na wyniku badania. O tym czy wynik jest prawidłowy decyduje częstotliwość przetworzonych fal, ich amplitudy, reaktywność i inne cechy. Zapis fal wraz z opisem pacjent powinien dostać na kilka minut po zakończeniu badania.

Pacjent podczas badania powinien zachowywać się zgodnie z poleceniami lekarza. Cały czas należy leżeć równo i nieruchomo, tak by zapis był dokładny. Badający może poprosić o szybkie nabieranie powietrza do płuc lub patrzenie na zapalające się nad głową diody o bardzo silnym świetle.

EEG jest bezbolesne, jednak niektóre części badania mogą być nieprzyjemne, szczególnie przyłożenie zimnych elektrod do skóry głowy oraz patrzenie na migające światło, które może wywołać atak padaczki. Jednak nie należy się tym bardzo niepokoić, ponieważ badanie przeprowadzane jest w szpitalu pod okiem przeszkolonych osób.

Przed badaniem

Dzień przed badaniem pacjent powinien umyć dokładnie włosy i nie stosować żadnych odżywek, środków nadającym połysk, lakierów i innych kosmetyków. Najlepiej na co najmniej 8 godzin przed badaniem nie spożywać produktów zawierających kofeinę. Oprócz tego lekarz może poprosić nas o:

  • nieprzyjmowanie niektórych leków,

  • krótszy sen podczas nocy przed badaniem. Najczęściej można spać jedynie od godziny 22 do 24, zależnie od rodzaju zleconego EEG. Podczas badania po nieprzespanej nocy lekarz badający prosi, by pacjent spróbował zasnąć.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość