Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Egzema - leczenie

Choć w leczeniu egzemy najskuteczniejsze są maści sterydowe, ich częste stosowanie może przysporzyć nam wielu dodatkowych problemów. Z tego powodu powinniśmy korzystać także z innych środków, które w jej przypadku wykazują się leczniczymi właściwościami.

Leczenie egzemy

Najskuteczniejszym lekarstwem w leczeniu wyprysku kontaktowego jest przede wszystkim unikanie wcześniej wykrytego alergenu. Jego eliminowanie pozwala na całkowite wyleczenie tego schorzenia i zapobiega jego występowaniu w przyszłości.

Jeżeli alergen powodujący egzemę nie jest możliwy do wykrycia lub jego unikanie graniczy z cudem, musimy pogodzić się z faktem, że wyprysk kontaktowy będzie nam nieustannie towarzyszyć. W takiej sytuacji konieczne jest podjęcie leczenia farmakologicznego lub odczulania, polegającego na stopniowym przyzwyczajaniu pacjenta do kontaktu z alergenem.

Leczenie egzemy a środki farmakologiczne

W przypadku wystąpienia egzemy lekarze najczęściej przepisują pacjentom maści sterydowe. Choć ich stosowanie znacznie zmniejsza objawy choroby, długotrwałe korzystanie z ich właściwości leczniczych może doprowadzić do powstawania rozstępów, pojawienia się trądziku różowatego lub po prostu do znacznego osłabienia kondycji skóry.

Choć wielu lekarzy nadal nie jest przekonanych do nowości pojawiających się na polskim rynku, od niedawna są na nim dostępne leki przeznaczone do stosowania zewnętrznego, a niezawierające sterydów (Elidel, Protopic). Według przeprowadzonych badań testowych okazuje się, że są one tak samo skuteczne jak te zawierające sterydy, ale w odróżnieniu od nich są przede wszystkim bezpieczniejsze - mogą być stosowane zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Środki wspomagające leczenie egzemy

Leczenie egzemy najczęściej uzupełnia się maściami przeciwzapalnymi, przeciwbakteryjnymi oraz przeciwgrzybicznymi. Dermatolodzy często zalecają pacjentom również stosowanie maści redukujących zgrubiały naskórek, dzięki którym powierzchnia ich skóry staje się gładsza niż dotychczas. Jeżeli u chorego stwierdzono ostry przebieg egzemy, lekarz przepisuje mu dodatkowo leki przeciwhistaminowe, które hamują świąd, pieczenie i zaczerwienienie skóry.

Cenne rady w leczeniu egzemy

 • Unikaj kontaktu z szorstkimi, drażniącymi skórę powierzchniami oraz nagłych zmian temperatury i nawilżenia powietrza.
 • Noś luźne, bawełniane ubrania, wypłukane wcześniej w bezwonnym płynie.
 • Unikaj kontaktu ze zwierzętami.
 • Dbaj o skórę zimą i latem – noś rękawiczki, a przed wyjściem na słońce smaruj się kremami chroniącymi przed szkodliwym promieniowaniem UV.
 • Stosuj nawilżacze powietrza.
 • Ubieraj się warstwowo, aby uniknąć przegrzania.
 • Podczas kąpieli chroń podrażnioną skórę przed gorącą wodą oraz nie wycieraj jej szorstkimi ręcznikami.
 • Stosuj nawilżające kremy w miejscach, w których skóra jest podrażniona (najlepiej te naturalne, nieperfumowane).
 • Pij dużo wody mineralnej.
 • Zmień dietę - unikaj tłuszczów zwierzęcych, smażonych i pikantnych potraw.

Zioła w leczeniu egzemy

Także zioła okazują się niezwykle pomocne w leczeniu wyprysku kontaktowego. Według chorych stosujących taką terapię najskuteczniejsze są:

 • Napar z kory kaliny koralowej, kory wierzby, ziela fiołka trójbarwnego, korzenia mniszka pospolitego, korzenia kozłka, liścia brzozy, ziela nostrzyka, kłącza tataraku i ziela drapacza lekarskiego - wszystkie składniki wymieszaj w równych proporcjach (po 50 gramów), łyżkę mieszanki zalej gorącą wodą i odstaw na trzy godziny. Taki napar pij trzy razy dziennie przed posiłkami.

 • Napar z koniczyny, pokrzywy lub korzenia łopianu (także mieszanka tych ziół okazuje się bardzo skuteczna).

 • Zimne okłady z naparu fiołka trójbarwnego lub koniczyny łąkowej.

 • Smarowanie zaczerwienionych miejsc maścią nagietkową. Przy egzemie usznej smarowanie jego wnętrza oliwą dziurawcową (1 łyżkę stołową oliwy z oliwek podgrzej i wymieszaj z 1 łyżeczką soku z dziurawca).

 • W celu zmniejszenia świądu okładanie chorego miejsca kompresami z wody mineralnej lub plasterkami ziemniaków (ale jedynie w sytuacji gdy jeszcze nie pojawiły się wykwity skórne).

 • W przypadku, gdy egzema zaatakowała całą skórę, branie kilkuminutowej kąpieli z dodatkiem sody oczyszczonej.

Wyżej wymienione kuracje zaleca się stosować nie dłużej niż przez trzy tygodnie.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Maria (Gość)

  Czy możliwe by w walce z egzemą pomógł preparat siarkowy? bo ja jestem tego dowodem.
  Od znajomej dostałam sufrin 2 opakowania, pomyślałam, że jak  już mam środek to trzeba go "wyjeść". Ku mojemu zdziwieniu po 2 miesiącach moje przebarwienie egzemą zwane  zaczeło przyjmowac coraz bledszy kolor, początkowo nie połączyłam tego faktu z sufrinem, ale gdy dokupiłam dodatkowe opakowanie utwierdziłąm się po kolejnym miesiącum że własnie siarka sprawiła, że czerwona egzema zmalała i przestała się łuszczyć. Teraz nabiera zdrowego koloru.
  Tak wielu lekarzy nie mogło mi pomóc.. a siarka sobie z tym poradziła .

 2. Jarek (Gość)

  egzemę wyleczyłem maścią egzema1 poczytajcie na forach

 3. Jagna (Gość)

  Niestety, nie stosowałam preparatów siarkowych, jednakże tych, wyprodukowanych przez "dr. Michaels" już tak. Mimo że nie zawierają sterydów okazały się bardzo skuteczne, przez co znów mogę cieszyć się życiem!

 4. Robert (Gość)

  @Jagna - miałem okazję je testować i rzeczywiście, są bardzo dobre.