Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Egzema na dłoniach

Zdarza się, że po sprzątaniu twoje dłonie zaczynają swędzieć, a na skórze widoczne stają się czerwone plamy. To właśnie objawy egzemy – uczulenia, które pojawiło się na skutek kontaktu z detergentami i które niestety może się nasilić...

Egzema na dłoniach – charakterystyka choroby

Egzema – czyli wyprysk kontaktowy – pojawia się na dłoniach najczęściej poprzez kontakt z substancjami wywołującymi alergię. Należą do nich środki czystości, mydła, ale również metale oraz kosmetyki. Powstaje na skutek:

 • uszkodzenia płaszcza lipidowego – czyli uszkodzenia naturalnej warstwy ochronnej skóry, która jest mieszaniną różnego rodzaju tłuszczów. Silnie perfumowane mydła, proszki do prania oraz inne detergenty niszczą ją, przez co pojawia się zaczerwienienie i świąd. Odnowa płaszcza lipidowego trwa kilkanaście godzin, więc na ten czas odstaw wszelkie produkty, które mogłyby pogorszyć sprawę.

 • kontakt z substancjami drażniącymi - pozbawiona warstwy ochronnej skóra jest znacznie bardziej podatna na wnikanie do komórek szkodliwych substancji. W wyniku walki organizmu z substancjami drażniącymi powstaje stan zapalny, objawiający się zaczerwienieniem, suchymi plamami lub nawet drobnymi ranami.

Jak uniknąć egzemy na dłoniach?

 • Nie używaj silnych środków czyszczących zbyt często, a jeśli już musisz – korzystaj z nich w rękawiczkach (najlepiej wyściełanych bawełną, bo lateks może również uczulać).
 • Chemiczne produkty zastąp naturalnymi - zwykłym mydłem (zmywa tłuszcz), roztworem octu, kwasku cytrynowego (mają działanie dezynfekujące i nabłyszczające), wodą utlenioną (usuwa plamy), wywarem z czarnej herbaty (domywa lakierowane podłogi).
 • Nawilżaj i natłuszczaj skórę poprzez picie wody (dziennie około dwóch litrów) oraz dietę (bogata w witaminy A, E, C).
 • Mocz dłonie w ciepłej wodzie z oliwą lub ciepłym krochmalu.
 • Korzystaj z tłustych papek w formie okładów na dłonie - np. z mielonego lnu z kilkoma kroplami oliwy.
 • Kilka razy dziennie wcieraj w skórę rąk krem nawilżający.
 • Wieczorem pokryj dłonie grubą warstwą tłustego kremu. Aby dobrze się wchłonął dodatkowo załóż bawełniane rękawiczki lub owiń ręce warstwą gazy.

Jak złagodzić dolegliwości?

 • Korzystaj ze specjalnych leczniczych kremów o silnym działaniu nawilżającym i odbudowującym warstwę ochronną skóry. W aptekach dostępne są całe serwie kosmetyków pomagające w leczeniu atopowego zapalenia skóry wywołanego egzemą.
 • Sięgnij po leczniczą emulsję myjącą, która usuwa ze skóry resztki detergentów, a także wzmacnia płaszcz lipidowy.
 • Jeśli skóra na twoich dłoniach pęka (szczególnie między palcami), skorzystaj z maści wazelinowo-parafinowe.

Agata Bernaciak

Tematy:

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Anna (Gość)

  Nie wyobrażam sobie sprzątania bez rękawiczek ! ,zawsze kiedy używam jakiekolwiek detergenty mam ubrane szczelne gumowe rękawiczki