Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Egzema u niemowląt

Egzema u niemowląt zwykle pojawia się między szóstym miesiącem a drugim rokiem życia dziecka. Choć jest ona bardzo uporczywą dolegliwością zarówno dla malucha, jak i dla jego rodziców, istnieją skuteczne sposoby, aby walczyć z tym schorzeniem.

Czym jest egzema niemowlęca?

Egzemą niemowlęcą nazywamy atopowe zapalenie skóry, które dotyka jedno na osiem niemowląt. W czasie choroby na skórze dziecka pojawia się wysypka, która objawia się silnym świądem i zaczerwienieniem, a która w późniejszym stadium powoduje łuszczenie się skóry. Ogniska choroby zwykle występują w okolicach policzków, zgięciach łokci i kolan oraz pod pachami.

Leczenie egzemy niemowlęcej w początkowym stadium

Egzema u niemowląt jest szczególnie trudnym do wyleczenia schorzeniem. Dlaczego? Bo to właśnie od rodziców zależy powodzenie kuracji. W pierwszej kolejności należy usunąć z pokoju malucha wszelkie alergeny takie jak kurz, sierść zwierząt oraz pleśń, która może ukrywać się za meblami.

Bardzo ważnym czynnikiem w zwalczaniu objawów choroby jest również zadbanie o dietę dziecka poprzez zdrowe odżywanie matki, która karmi piersią. Do pielęgnacji skóry malucha należy stosować jedynie kosmetyki przeznaczone dla alergików i nie wolno zapominać o konieczności stałego natłuszczania skóry dziecka.

Leczenie egzemy niemowlęcej w zaawansowanym stadium

Jeśli zmiany u malucha są zaawansowane, konieczne staje się zastosowanie leków przepisanych przez specjalistę. Obecnie coraz rzadziej dzieci są poddawane terapii sterydowej, w zamian za korzystanie z leków nowej generacji, które nie powodują uzależnienia. W niektórych przypadkach konieczne jest również dołączenie leków przeciwhistaminowych w kroplach, które zmniejszają świąd miejsc objętych chorobą.

Jak powstrzymać dziecko od drapania chorych miejsc?

Ponieważ dziecko nie jest w stanie pohamować się przed drapaniem swędzących miejsc, rodzice zmuszeni są do podjęcia radykalnych kroków, które uniemożliwią mu tę czynność. W pierwszej kolejności powinniśmy przyciąć maluchowi paznokcie tak, aby nie było w stanie doprowadzić do powstania ran. Na noc zakładajmy mu zaś bawełniane rękawiczki, dzięki którym ryzyko zadrapań znacznie się zmniejsza.

Dodatkowe rady dla rodziców malucha cierpiącego na egzemę

 • Pamiętaj, aby dziecko nosiło bawełnianą bieliznę, dokładnie wypłukaną z proszków do prania.
 • Kąp dziecko raz lub dwa razy dziennie w wodzie z dodatkiem oliwki – dzięki temu nawilżysz jego skórę i ograniczysz jej łuszczenie.
 • Zadbaj o powietrze w domu – nie może być ono ani zbyt suche ani zbyt wilgotne.
 • Często wietrz mieszkanie i wycieraj kurze.
 • Zainteresuj się naturalnymi sposobami leczenia egzemy – często leki homeopatyczne poprawiają stan skóry u malucha.
Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Nina (Gość)

  Nam lekarz przy egzemie dziecka polecił podawać probiotyk latopic raz dziennie. i kilka razy dziennie nawilżać skóre dziecka emolientami- krem emolium do smarowania i też do kąpieli olejek z serii emolium. Zmieniliśmy też proszek do prania na hipoalergiczny. Efekty tych zmian jak najbardziej są. Oby tak dalej

 2. Adam (Gość)

  Stan skóry u malucha znacznie poprawiają kremy z ektoiną. Dzięki kremom z ektoiną skóra jest lepiej nawilżona, szybciej się regeneruje a nasz maluch szybciej wraca do zdrowia.