Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Elektroencefalografia

Elektroencefalografia – skuteczna metoda diagnostyczna, służąca ocenie prawidłowości wyładowań elektrycznych w mózgu.

W jakim celu stosuje się badanie elektroencefalograficzne?

Badanie EEG jest bardzo pomocne przy diagnostyce schorzeń organicznych i czynnościowych mózgu. W wielu przypadkach pozwala nawet na zlokalizowanie procesu chorobowego w określonym miejscu.

Badanie elektroencefalograficzne ma szczególną wagę u pacjentów cierpiących na padaczkę, po urazach czaszkowych, będących w trakcie zapalenia mózgu lub po prostu dla diagnostyki śpiączek. EEG pomaga również pacjentom, u których występują guzy mózgu oraz uszkodzenia mózgu na tle naczyniopochodnym, czyli po udarach mózgu.

Niekiedy, przy pomocy EEG monitoruje się pracę mózgu, podczas licznych napadów padaczkowych, w trakcie zabiegu na otwartym sercu, tętnicy szyjnej, oraz przy pomiarach zaburzeń snu.

Opis badania

Optymalna pozycja do tego badania to pozycja leżąca lub siedząca. Do starannie wybranych miejsc (które wcześniej muszą zostać odtłuszczone alkoholem lub eterem) na głowie pacjenta, przylepiane są elektrody w ilości od 16 do 24. Aby zapewnić jak najlepsze przewodnictwo prądu, lekarz smaruje powierzchnię elektrod specjalną pastą przewodzącą lub żelem. Pacjentowi zaleca się relaks i pozostanie w bezruchu.

Aby sprowokować mózg pacjenta do aktywności elektrycznej, stosuje się następujące metody :

  • Zamykanie i otwieranie oczu
  • Hiperwentylacja (40 głębokich oddechów / min)
  • Fotostymulacja (pacjent przy zamkniętych oczach jest traktowany błyskami świetlnymi o różnej częstotliwości)
  • Sen fizjologiczny oraz podanie środków farmakologicznych
Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość