Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

EMG

Elektromiografia jest podstawowym badaniem sprawdzającym kondycję naszych mięśni oraz sprawność układu nerwowego. W celu postawienia diagnozy wykorzystuje zaś najczulszy wskaźnik stanu fizjologicznego ludzkiego organizmu - potencjał elektryczny naszego ciała.

Czym jest badanie EMG?

Elektromiografia – powszechnie znana jako EMG – to jedno z najważniejszych badań pozwalających na wykrycie wszelkich chorób mięśni oraz nerwów obwodowych. Dzięki niemu lekarze są w stanie określić dokładną lokalizację zmian patologicznych, ich rodzaj oraz stopień zaawansowania. Badanie polega na umieszczaniu wewnątrz mięśni małych elektrod, które przesyłają informację o stanie mięśni w spoczynku oraz w różnych fazach napięcia. Elektromiografia jest wykonywana na zlecenie lekarza.

Podczas EMG rejestruje się czynność elektryczną mięśni, która powstaje na skutek nierównomiernego przenikania jonów sodu i potasu przez błonę komórki mięśniowej. Dzięki polaryzacji owych ładunków, elektromiograf rejestruje ich zmiany i na tej podstawie dokonuje analizy sprawności mięśni i układu nerwowego.

Jak przygotować się do badania?

W przypadku badania elektromiograficznego nie ma konieczności wykonywania badań poprzedzających. Pacjent musi jednak pamiętać, aby przed jego przeprowadzeniem dokładnie umyć chorą kończynę i nie nakładać na nią żadnych kremów i maści. Przed EMG należy zgłosić lekarzowi listę aktualnie przyjmowanych leków (zwłaszcza przeciwzakrzepowych, które rozrzedzają krew), a także poinformować o skłonności do pojawiania się zasinień. W trakcie badania wszelkie dolegliwości bólowe w miejscu wkłuwania igły również powinny zostać zgłoszone osobie wykonującej badanie.

Przebieg elektromiografii

Na kilka minut przed EMG lekarz przeprowadza krótki test neurologiczny, który ma na celu sprawdzenie reakcji układu nerwowego oraz mięśni. Po nim pacjent kładzie się na łóżku, a lekarz po oczyszczeniu skóry alkoholem rozpoczyna wkłuwanie elektrod w badany mięsień. Na początku oceniany jest jego stan w spoczynku - elektroda jest przemieszczana kilkakrotnie w celu zbadania różnych odcinków. Właśnie podczas tej czynności pacjent odczuwa największy dyskomfort.

Kolejnym etapem elektromiografii jest napinanie mięśni przez pacjenta – najpierw delikatnie, potem z całej siły. W tym czasie lekarz dokonuje dokładnej analizy sprawności danego mięśnia.

Wysterylizowana elektroda igłowa wkłuwana jest prostopadle do mięśnia, na odległość od jednego do dwóch centymetrów. Aby dokładnie go zbadać, lekarz dokonuje od dziesięciu do dwudziestu wkłuć. Niestety podczas tej czynności pacjent może odczuwać drażniący ból i dyskomfort.

Liczba mięśni, która zostaje poddana badaniu zależy od dolegliwości, z którymi zmaga się pacjent oraz od wyniku przeprowadzanego przed EMG testu neurologicznego. Badanie trwa od 30 minut do godziny. Może być powtarzane wielokrotnie u pacjentów w każdym wieku oraz u kobiet ciężarnych. Wynik przekazywany jest w formie opisu z dołączonym wykresem obrazującym czynność elektryczną badanych mięśni.

Wskazania do przeprowadzenia badania

  • zdiagnozowanie niedowładów pochodzenia mięśniowego
  • wykrywanie i diagnozowanie niedowładów, które są wywołane uszkodzeniem nerwu obwodowego
  • konieczność ocenienia sprawności mięśni po ciężkich urazach
  • zanik mięśni o nieznanej przyczynie

Trudności z postawieniem diagnozy

Osłabienie mięśni i ich szybkie męczenie się może być oznaką wielu chorób, których zdiagnozowanie jest dla lekarzy nie lada wyzwaniem - szczególnie w przypadku pacjentów, u których objawy nie są silne lub ograniczają się jedynie do pojedynczych partii mięśni. Aby wynik EMG był wiarygodny, stosuje się jej inny, znacznie czulszy rodzaj - elektromiografię pojedynczego włókna mięśniowego (SFEMG).

SFEMG wykonuje się za pomocą elektrody, która pozwala na odbieranie sygnałów elektrycznych pochodzących z jednego włókna mięśniowego. Podczas badania chory siedzi wygodnie w fotelu lub leży. Elektrodę wkłuwa się w wybrany mięsień, a badanie przeprowadza się podczas słabego ruchu. SFEMG z uwagi na swoją szczegółowość trwa bardzo długo (ponad godzinę).

Po badaniu

Po elektromiografii pacjent może od razu wrócić do domu, ale musi liczyć się z tym, że przez kolejnych kilka godzin będzie odczuwać znacznie większą tkliwość badanego mięśnia na bodźce, a jego ból może przedłużać się nawet do trzech dni. Jeżeli pacjent po EMG odczuwa osłabienie w ramionach, nogach, rękach lub w mięśniach twarzy, powinien zgłosić to lekarzowi. Dlaczego? Bo taka informacja może pomóc w postawieniu właściwej diagnozy. Pewne typy osłabienia są charakterystyczne dla chorób mięśni, inne dla zmian w układzie nerwowym, a jeszcze kolejne dla zmian w połączeniach nerwowo-mięśniowych.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. dr Edyta (Gość)

    A od kiedy to wykonuje się badanie EMG u ciężarnych? Proszę sobie doczytać na stronie Pracowni EMG neurologa dr n.med. S. Szklenera z Lublina i nie pisać bzdur