Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Facebook wspiera transplantologię

Amerykańscy użytkownicy Facebooka mają możliwość zaznaczenia w swoim profilu, że zdecydowali się być dawcami organów po śmierci. Nowa funkcjonalność przyniosła zaskakujące rezultaty.

Mark Zuckerberg postanowił włączyć się w kampanię na rzecz transplantologii i w maju 2012 roku udostępnił opcję, która pozwala użytkownikom na publiczne zadeklarowanie chęci oddania swoich organów po śmierci. I nie jest to bynajmniej kwestia beztroskiego kliknięcia „Biorę udział”, bo aby móc wypełnić facebookowy formularz, należy najpierw zarejestrować się w oficjalnej bazie dawców.

Już w pierwszym dniu po wprowadzeniu nowej opcji, rejestracji dokonało niemal 13 tyś. osób – aż 20 razy więcej niż wynosi przeciętna liczba codziennych zgłoszeń. Oznacza to, że media społecznościowe mogą być ważnym narzędziem zwiększania świadomości społecznej i promowania idei ratowania życia. Być może kwestie, które na co dzień wolimy od siebie odsuwać, wydają się mniej niepokojące, gdy odnoszą się do nich również nasi znajomi, co ułatwia podjęcie decyzji.

Fot. the Italian voice / Foter.com / CC BY Fot. the Italian voice / Foter.com / CC BY

Nawet jeśli część osób decyduje się na rejestrację z nierozsądnych pobudek – na przykład, by komuś zaimponować – faktem pozostaje, że nowa opcja Facebooka spełnia ważną rolę edukacyjną, bo zwraca uwagę na prawne aspekty pośmiertnego dawstwa organów oraz znaczenie dokonywania stosownych deklaracji. Choć teoretycznie istnieje domniemanie zgody na pobranie narządów, w praktyce lekarze nie podejmują działań bez zgody rodziny zmarłego.

Jak zostać dawcą organów?

Zgodnie z prawem, dawcą organów może być każda osoba, która za życia nie zgłosiła pisemnego sprzeciwu w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów w Centrum Organizacyjno- Koordynacyjnym do spraw Transplantacji. Należy jednak pamiętać, że sprzeciw może wyrazić również rodzina zmarłego i przyjętą praktyką jest uszanowanie takiej woli.

Dlatego tak ważne jest, by nie pozostawiać tej decyzji najbliższym, zwłaszcza, że może być dla nich niezwykle bolesnym dylematem. Jeśli chce się zostać dawcą organów po śmierci, należy wypełnić dostępną w Internecie deklarację, powiadomić o niej najbliższą rodzinę i nosić ją przy sobie, najlepiej przy dowodzie osobistym lub prawie jazdy.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. ZdrowyTomasz

    Naprawdę świetna inicjatywa, podziwiam takich ludzi.