Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Fibromialgia - trudna choroba mięśni

Jesteś ciągle zmęczona, niewyspana, rano wstajesz zesztywniała i obolała, wszystko cię boli? Być może powodem takiego stanu jest trudna do zdiagnozowania przewlekła choroba reumatyczna tkanek miękkich - FMS (fibromialgia).

Cierpiący na fibromialgię wędrują od lekarza do lekarza i rzadko znajdują pomoc. Badania laboratoryjne nie wykazują zmian chorobowych. Leczenie pacjenta, który skarży się, że go wszystko boli jest bardzo trudne. Nie rzadko lekarze uznają, że zgłaszający się pacjent przejawia objawy histerii, a nie konkretnej choroby. Szacuje się, że chorzy w ciągu kilku lat trafiają nawet do 15 specjalistów i każdy z nich zapisuje jakieś medykamenty, a poprawy i tak nie ma.

Typowe dolegliwości

 • Pogorszenie nastroju, depresja, apatia
 • Migrena
 • Bóle karku promieniujące do szyi i barków
 • Bóle pleców promieniujące od dołu ku górze
 • Kłopoty ze snem, budzenie się rano z obolałym i sztywnym kręgosłupem
 • Kłopoty z jelitami (zaparcia lub biegunki)

Bóle całego ciała

Nie ma dwóch osób, które by cierpiały w ten sam sposób. Fibromialgia może występować samodzielnie lub z innymi schorzeniami. Jedne osoby skarżą się na ból jednego fragmentu ciała inne na całym obszarze. Zazwyczaj ból rozpoczyna się w dolnej części kręgosłupa i promieniuje do głowy, barków, rąk, bioder, kolan i kostek. Cechą charakterystyczną dla fobromialgii są tzw. punkty bolesne. Podczas badania lekarz przy pomocy dolotymetru mierzy wrażliwość różnych miejsc na ból. Przy fibromalgii pojawiają się również zaburzenia neurologiczne: drętwienie i mrowienie. Nie wiadomomo też dlaczego raz ból rośnie, raz maleje. Zazwyczaj podczas zmian pogody, w zimne i wilgotne dni objawy choroby nasilają się.

Innymi dokuczliwymi objawami choroby są: nadwrażliwość jelit i pęcherza moczowego, migrena, zespół niespokojnych nóg, zaburzenia pamięci, koncentracji, wysypki na skórze, depresja, szumy i dzwonienie w uszach, zawroty głowy, zaburzenie widzenia.

Zdarzają się też zaburzenia rytmu serca, kołatanie serca, przyspieszenie oddechu, dolegliwości żołądkowe.

Przyczyny choroby

Mimo ogromnego postępu w medycynie nie wiadomo, skąd bierze się ta choroba. Specjaliści są zgodni co do jednego, chorzy na fibromialgię silniej odczuwają ból z powodu nieprawidłowego przetwarzania bodźców czuciowych w centralnym układzie nerwowym. Inna grupa lekarzy za rozwój fibromialgii obarcza predyspozycje genetyczne. Na podstawie badań ustalono, że choroba częściej atakuje ludzi, którzy w młodym wieku stracili rodziców, byli źle traktowani, mają nabyte zmiany w kręgosłupie lub w stawach.

Leczenie

Nie ma jednego leku na tę chorobę. Najczęściej chorzy sięgają po środki przeciwbólowe, przeciwzapalne, rozluźniające. Leki uspokajające i nasenne powinno się stosować jak najrzadziej, gdyż mogą być uzależniające. W leczeniu fibromialgii duże znaczenie ma zmiana stylu życia. Jeśli wykonujemy monotonne zajęcia, należy rozłożyć je w czasie. Powtarzanie tych samych czynności zwiększa napięcie mięśni, ścięgien, a tym samym może powodować ból. Bardzo ważny jest relaks o odprężenie. Niezastąpionym lekarstwem jest ruch. Ćwiczenia należy rozpoczynać lekką rozgrzewką. Rodzaj ruchu i gimnastyki powinien być dostosowany do możliwości organizmu. Początki mogą być trudne, ale z czasem, w miarę regularności treningów ból się ogranicza. Ulgę przynosi fizykoterapia, krioterapia, leczenie ciepłem, masaże, akupunktura, hydroterapia.

Życie z przewlekłą chorobą, zmaganie się z bólem jest trudno zarówno dla chorego jak i jego rodziny. By wzajemne relacje nie pogarszały się warto skorzystać z pomocy psychologa, który pomoże walczyć ze stresem i rozwiązywaniem konfliktów.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Brent (Gość)

  Padezco fibromialgia desde hace mucho, y tengo la firme cerincea de que me voy a curar, todos los dias me peleo con ella, pero se que un dia la vencere.La medicina tradicional no me ha ayudado, todo lo contrario, me ha perjudicado; he optado por una terapia alternativa, Reiki, los resultados son lentos, muy lentos, pero mi interior se fortalece hasta el punto de tener la firme cerincea (como dije al principio) de que terminare desterrandola de mi vida.Ahora todos los dias doy dos vueltas a la manzana por la maf1ana con mi perro, eso me hace feliz porque he sido capaz de retarme con algo que me parecia imposible, incluso hay un pequef1o tramo que lo rrecorro corriendo (aprovecho que es cuesta abajo).El dolor sigue acompaf1andome, pero soy mas fuerte y poderosa.

 2. milla (Gość)

  Podstępna choroba i cierpienie murowane.

 3. davideleby (Gość)

  I definitely liked entire lot that was written.
  I'd love to keep reading more and more.
  I will be jubilant to learn as much as I can
  I really admire you an eye to the follow-up so probably done thank you awfully much on the side of the time. Successfully!