Fluor
Fluor znajduje się we wszystkich tkankach. Chroni zęby i wzmacnia kości.
Najwięcej fluoru znajduje się w kościach i zębach. Najważniejszym zadaniem fluoru jest w parze z wapnem wzmocnienie szkliwa i utrudnianie tworzenia się płytki nazębnej (kamienia) - siedliska bakterii powodującej próchnicę.
Fluor pełni też ważną rolę w budowaniu szkieletu i mineralizacji kości, chroniąc przed osteoporozą. Wspomaga również procesy przemiany materii.
W pożywieniu jest go zbyt mało, konieczne bywa więc uzupełnianie. Dostarczanie fluoru jest bardzo ważne w przypadku dzieci i młodzieży. Woda w kranie jest fluorowana tylko w nieznacznym stopniu i nie pokrywa zapotrzebowania na ten minerał. Lekarze zalecają uzupełnianie fluoru suplementami diety. Mogą to być krople, tabletki, ale również pasty i płyny do płukania ust.
Tabletek nie należy popijać mlekiem ani jego przetworami, ponieważ utrudniają wchłanianie się fluoru. Niemowlętom fluor podaje się w postaci kropli od 6 miesiąca życia, a tabletki do ssania dzieciom, które już potrafią ssać.
Bardzo dobre efekty przynosi lakierowanie, pianki i płyny do pędzlowania zębów. Zabiegi te chronią zęby przed próchnicą.
O przyjmowaniu fluoru zawsze powinien decydować stomatolog, gdyż łatwo go przedawkować. Fluor jest dobrze przyswajalny przez organizm. Nadmiar może zniszczyć szkliwo i powodować przebarwienia zębów (żółkną lub pojawiają się kredowe plamki). Może również spowodować zatrucie i niedoczynność tarczycy. Przy trądziku różowatym lub pospolitym choroba może się przekształcić w trudny do leczenia trądzik fluorowy.
Kupując pasty do zębów należy czytać jakie jest zawarte w nich stężenie fluoru. Nastolatki i dorośli mogą używać pasty o stężeniu 525-1400 ppm. Dużym dostawcą fluoru jest herbata, żelatyna, ryby, małże, krewetki, orzechy włoskie.
zgłoś treść posta
zgłoś treść posta
zgłoś treść posta
zgłoś treść posta
zgłoś treść posta
zgłoś treść posta