Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Fluor

Fluor znajduje się we wszystkich tkankach. Chroni zęby i wzmacnia kości.

Najwięcej fluoru znajduje się w kościach i zębach. Najważniejszym zadaniem fluoru jest w parze z wapnem wzmocnienie szkliwa i utrudnianie tworzenia się płytki nazębnej (kamienia) - siedliska bakterii powodującej próchnicę.

Fluor pełni też ważną rolę w budowaniu szkieletu i mineralizacji kości, chroniąc przed osteoporozą. Wspomaga również procesy przemiany materii.

W pożywieniu jest go zbyt mało, konieczne bywa więc uzupełnianie. Dostarczanie fluoru jest bardzo ważne w przypadku dzieci i młodzieży. Woda w kranie jest fluorowana tylko w nieznacznym stopniu i nie pokrywa zapotrzebowania na ten minerał. Lekarze zalecają uzupełnianie fluoru suplementami diety. Mogą to być krople, tabletki, ale również pasty i płyny do płukania ust.

Tabletek nie należy popijać mlekiem ani jego przetworami, ponieważ utrudniają wchłanianie się fluoru. Niemowlętom fluor podaje się w postaci kropli od 6 miesiąca życia, a tabletki do ssania dzieciom, które już potrafią ssać.

Bardzo dobre efekty przynosi lakierowanie, pianki i płyny do pędzlowania zębów. Zabiegi te chronią zęby przed próchnicą.

O przyjmowaniu fluoru zawsze powinien decydować stomatolog, gdyż łatwo go przedawkować. Fluor jest dobrze przyswajalny przez organizm. Nadmiar może zniszczyć szkliwo i powodować przebarwienia zębów (żółkną lub pojawiają się kredowe plamki). Może również spowodować zatrucie i niedoczynność tarczycy. Przy trądziku różowatym lub pospolitym choroba może się przekształcić w trudny do leczenia trądzik fluorowy.

Kupując pasty do zębów należy czytać jakie jest zawarte w nich stężenie fluoru. Nastolatki i dorośli mogą używać pasty o stężeniu 525-1400 ppm. Dużym dostawcą fluoru jest herbata, żelatyna, ryby, małże, krewetki, orzechy włoskie.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. obik (Gość)

  Fluor to zwykła trucizna. Powinno się jej unikać a już na pewno nie podawać dzieciom. Proszę się powołać na naukowe badania potwierdzające jej niby zdrowotne działanie zamiast pisać tak szkodliwe rady.

 2. Gość (Gość)

  Zgadzam się z poprzednikiem.Fluor jest jak najbardziej zalecany do szczotkowania lub płukania zębów gdyż wzmacnia ochronę przed próchnicą.Proszę zwrócić uwagę na fakt, że w pastach dla dzieci do 6 go roku życia nie ma fluoru.Dzieci te mogą połknąć pastę przez przypadek a to nie jest wskazane.Fluor wpływa negatywnie za organy wew.Natomiast osobą dorosłym zaleca się wręcz dodatkową fluoryzację zębów .Wtedy fluor spełnia jak najbardziej pozytywną funkcję.Fluor do ssania to już przesada może i pomaga zębom ale co z resztą naszego ciała?

 3. 1 (Gość)

  Fluor jest super. W obozach koncentracyjnych dodawano go do wody. wiadomo w obozach dbano o ludzi. ;-)

 4. artykuł dla idiotów (Gość)

  przecież fluor jest bardzo szkodliwy, jest głównym składnikiem leków psychotropowych i trutek na szczury. Jest gorszy od ołowiu. Właśnie takie artykuły jw. napędzają kasę wielkim korporacjom tj. colgate, P&G itd.

 5. ktos (Gość)

  Prosze autora tekstu o wczesniejsze glebsze, naukowe zapoznanie sie z tematem, zamiast pisac takie bzdury o zdrowym fluorze

 6. grata (Gość)

  Fluor szkodzi, to wiadome od lat. W moim domu ze 4 lata wszyscy stosują pastę ajona i jest ok. Co ciekawe - mamy mniej ubytków, zęby są zdrowsze i ładniejsze. Tak więc przez lata wciskano nam do organizmu coś, co jest niestety szkodliwe ;/