Co należy stosować w prewencji powikłań zatorowo-zakrzepowych?

  1. Mam 54 lata, choruję na cukrzycę typu 2 oraz nadciśnienie tętnicze, często dochodzi u mnie do napadowego migotania przedsionków, co należy stosować w prewencji powikłań zatorowo-zakrzepowych?

  2. Profilaktyki zakrzepowo-zatorowej wymagają wszyscy pacjenci bez przeciwwskazań do takiego leczenia zarówno z napadowym, przetrwałym, jak i utrwalonym migotaniem przedsionków. Wybór leku jest uzależniony od liczby i rodzaju czynników ryzyka incydentów zakrzepowo-zatorowych. Najnowsze wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego z 2006 r. oparte są na czynnikach ryzyka w skaii CHADS2. Należą do nich; niewydolność serca (Cardiac foilure), nadciśnienie tętnicze (Hypertension), wiek S 75. r.ż. (Age), cukrzyca (Diabetes) oraz stan po udarze, TIA lub zatorowo-ści innego typu (Stroke).

    Warto zaznaczyć, że u pacjentów z mechaniczną sztuczną zastawką serca zalecana wartość wskai-nika INR powinna wynosić powyżej 2,5. Wyższą wartość wskaźnika INR (3,0-3,5) zaleca się również u pacjentów, u których pomimo stosowania doustnych antykoagulantów w terapeutycznym przedziale 2,0-3,0 doszło do wystąpienia incydentów zakrzepowo-zatorowych. Natomiast u pacjen-(ńw1 w wieku powyżej 75 lat z dużym ryzykiem powikłań krwotocznych oraz u osób, u których bezpieczne prowadzenie standardowej terapii nie jest możliwe, rozsądne może być stosowanie niższej docelowej wartości wskaźnika INR wynoszącej 2,0 (od 1,6 do 2,5).

Odpowiedz
Dodaj odpowiedź

Odpowiadasz jako: Gość

mamZdrowie.pl logowanie

Nie masz konta? Zarejestruj się

Zapomniałeś hasła?

Zamknij