Co należy stosować w prewencji powikłań zatorowo-zakrzepowych?

  1. Mam 54 lata, choruję na cukrzycę typu 2 oraz nadciśnienie tętnicze, często dochodzi u mnie do napadowego migotania przedsionków, co należy stosować w prewencji powikłań zatorowo-zakrzepowych?

  2. Profilaktyki zakrzepowo-zatorowej wymagają wszyscy pacjenci bez przeciwwskazań do takiego leczenia zarówno z napadowym, przetrwałym, jak i utrwalonym migotaniem przedsionków. Wybór leku jest uzależniony od liczby i rodzaju czynników ryzyka incydentów zakrzepowo-zatorowych. Najnowsze wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego z 2006 r. oparte są na czynnikach ryzyka w skaii CHADS2. Należą do nich; niewydolność serca (Cardiac foilure), nadciśnienie tętnicze (Hypertension), wiek S 75. r.ż. (Age), cukrzyca (Diabetes) oraz stan po udarze, TIA lub zatorowo-ści innego typu (Stroke).

    Warto zaznaczyć, że u pacjentów z mechaniczną sztuczną zastawką serca zalecana wartość wskai-nika INR powinna wynosić powyżej 2,5. Wyższą wartość wskaźnika INR (3,0-3,5) zaleca się również u pacjentów, u których pomimo stosowania doustnych antykoagulantów w terapeutycznym przedziale 2,0-3,0 doszło do wystąpienia incydentów zakrzepowo-zatorowych. Natomiast u pacjen-(ńw1 w wieku powyżej 75 lat z dużym ryzykiem powikłań krwotocznych oraz u osób, u których bezpieczne prowadzenie standardowej terapii nie jest możliwe, rozsądne może być stosowanie niższej docelowej wartości wskaźnika INR wynoszącej 2,0 (od 1,6 do 2,5).

Odpowiedz
Dodaj odpowiedź

Odpowiadasz jako: Gość

mamZdrowie.pl logowanie

Nie masz konta? Zarejestruj się

Zapomniałeś hasła?

Zamknij

mamZdrowie.pl szybka rejestracja

Masz już konto? Zaloguj się

Rejestrując się akceptujesz Regulamin serwisu.

Zamknij

mamZdrowie.pl przypomnienie hasła

Masz już konto? Zaloguj się

Zamknij