Co to jest wgłobienie?

 1. Co to jest wgłobienie?

 2. Wgłobienie jest jedną z najczęstszych przyczyn ostrego brzucha u niemowląt Chorują na nie głównie dzieci w wieku 6-24 miesięcy, chłopcy 4-krotnie częściej niż dziewczynki. W 95% przypadków zajęty jest odcinek krętniczo-kątaiczy. Do klasycznej triady objawów wgłobienia (występującej w mniej niż 50% przypadków) zalicza się:

  ■ ostry ból brzucha;

  ■ stolec o wyglądzie galaretki malinowej;

  ■ guz w brzuchu.

  Powyższym objawom mogą towarzyszyć wymioty, zatrzymanie stolca i gazów, zaburzenia świadomości, drgawki W diagnostyce wgłobienia wykorzystuje się następujące badania obrazowe;

  ■ zdjęcie przeglądowe jamy brzusznej;

  ■ wlew kontrastowy z zawiesiny barytowej lub doodbytnicze podanie powietrza;

  ■ USG jamy brzusznej (badanie o najwyższej czułości, sięgającej 98-100%).

  W przypadku gdy objawy wgtobienia utrzymują się krócej niż 24 godziny i nie obserwuje się cech perforacji, możliwe jest podjęcie leczenia metodami nieope-racyjnymi (wlew z zawiesiny barytowej, odgłobienie powietrzem lub solą fizjologiczną). Leczenie operacyjne jest konieczne w przypadku stwierdzenia zapalenia otrzewnej, perforacji przewodu pokarmowego lub cech niedokrwienia wgłębionej pętli jelitowej.

  Mimo że nowoczesne szczepionki przeciwko rotawi-rusom (w przeciwieństwie do uprzednio stosowanych preparatów) nie zwiększają ryzyka wystąpienia wgłobienia, jego przebycie stanowi przeciwwskazanie do szczepienia przeciwko zakażeniom rotawirusowym.

Odpowiedz
Dodaj odpowiedź

Odpowiadasz jako: Gość

mamZdrowie.pl logowanie

Nie masz konta? Zarejestruj się

Zapomniałeś hasła?

Zamknij

mamZdrowie.pl szybka rejestracja

Masz już konto? Zaloguj się

Rejestrując się akceptujesz Regulamin serwisu.

Zamknij

mamZdrowie.pl przypomnienie hasła

Masz już konto? Zaloguj się

Zamknij