Czy to ciąża pozamaciczna?

 1. Rozpoznano u mnie ciążę pozamaciczną. Według ostatniej miesiączki obliczono, że jest to piąty tydzień ciąży, Stężenie hCG wynosi 5823 mlU/ml. W USG TV trzon macicy w przodozgięciu, prawidłowej wielkości, endometrium 17 mm, nie uwidoczniono pęcherzyka ciążowego w jamie macicy. W rzucie prawego jajowodu zmiana mogąca odpowiadać ciąży pozamacicznej o średnicy około 20 mm. Jajnik prawy i lewy niezmienione. W zatoce Douglasa płynu nie uwidoczniono. Jakie będzie prawidłowe leczenie?

 2. Częstość wstępowania dąży ektopowej ocenia się na 1,9% wszystkich ciąż. W ostatnich latach upowszechnienie oznaczenia (3-hCG przyczyniło się do zwiększenia rozpoznawalności ciąży ektopowej oraz jej wczesnego diagnozowania.

  W tym przypadku, ze względu na wieikość dąży

  i stężenia p-hCG, postępowanie wyczekujące nie jest możliwe. Uważa się, że warunkami do postępowania wyczekującego są:

  ■ niskie stężenie p-hCG;

  ■ dążą ektopowa umiejscowiona w jajowodzie;

  ® brak krwawienia do jamy otrzewnowej;

  * średnica zmiany odpowiadającej ciąży ektopowej < 4 cm.

  W wielu przypadkach obraz kliniczny nie jest jasny, konieczne jest różnicowanie z wczesną ciążą we-wnątrzmadczną oraz poronieniem samoistnym -wtedy też stosuje się postępowanie zachowawcze. Metrotreksat, antagonista kwasu foliowego, jest stosowany w leczeniu ciąży pozamacicznej. Warunkami do leczenia farmakologicznego są;

  ■ dobry stan ogólny pacjentki;

  ■ zmiana odpowiadająca ciąży ektopowej ma średnicę < 4 cm,

  ■ brak ciąży wewnątrzmacicznej;

  ■ stężenie fi-hCG poniżej 10 000 mlU/ml.

  Względnymi przeciwwskazaniami do leczenia farmakologicznego są; stężenie (J-hCG powyżej 10 000 mlU/ml oraz uwidocznienie czynności serca zaród-ka.

  Obecnie preferuje się podanie jednokrotnej dawki metotreksatu w dawce 50 mg/m* powierzchni dała. Czwartego dnia oznacza się stężenie p-hCG, a w 7. dniu poza oznaczeniem p-hCG oznacza się również stężenie płytek oraz ocenia funkcję wątroby i nerek. Badania te wykonuje się ze względu na działania niepożądane metotreksatu. Jeżeli w 7. dniu spa-dek stężenia p-hCG jest mniejszy niż 15%, należy terapię powtórzyć.

  W innych przypadkach, w których nie jest możliwe leczenie farmakologiczne lub postępowanie wyczekujące, niezbędny jest zabieg operacyjny wykonany laparoskopowo lub poprzez laparotomię-Mifepriston - antagonista progesteronu - mimo że może być wykorzystany w leczeniu ciąży ektopowej, riie jest zarejestrowany w Polsce, a doświadczenie w jego stosowaniu jest zdecydowanie mniejsze niż w przypadku metotreksatu.

Odpowiedz
Dodaj odpowiedź

Odpowiadasz jako: Gość

mamZdrowie.pl logowanie

Nie masz konta? Zarejestruj się

Zapomniałeś hasła?

Zamknij

mamZdrowie.pl szybka rejestracja

Masz już konto? Zaloguj się

Rejestrując się akceptujesz Regulamin serwisu.

Zamknij

mamZdrowie.pl przypomnienie hasła

Masz już konto? Zaloguj się

Zamknij