Dania w proszku mogą być zdrowe?

  1. Cześć. Ostatnio robiąc zakupy z uwagą przeczytałam opis produktu - typowego w proszku i ze zdziwieniem odkryłam, że nie wszystko, co w proszku to taka straszna chemia, jak mi się wydawało. Kilka produktów w zasadzie miało normalny skład, jakaś skrobia, suszone warzywa. To jak to w końcu jest z tymi proszkowymi daniami?

  2. Te najtańsze dania w proszku to najczęściej sama chemia i to czuć też w smaku, są paskudne!  Ale są też o normalnym składzie, np. dania z błonnikiem Profibra są naturalne. Tak samo jest przecież z wieloma produktami, jak przyprawy do zup, przysmaki różnego typu - skład części z nich jest okropny, a reszta w zasadzie nie jest taka straszna.

  3. Dokładnie tak jest - nie wszystko, co w proszku jest takie złe ! Trzeba z uwagą czytać skład.

  4. A ja się nie zgodze z tym, że te tanie są gorsze :) Fakt, że trzeba czytac skład, ale często w tanich papierkach małych firm jest lepszy skład, niż w tych najpopularniejszych i reklamowanych.

  5. a czasem i tej samej firmy różne produkty mają różny skład, nawet tej samej "linii". w jednych są polepszacze smaku, a w innych tylko suszone warzywka. trzeba czytać, ale jak sie już ma kilka takich sprawdzonych, to wcale zakupy tak dużo nie zajmują.

Odpowiedz
Dodaj odpowiedź

Więcej opcji

Odpowiadasz jako: Gość

mamZdrowie.pl logowanie

Nie masz konta? Zarejestruj się

Zapomniałeś hasła?

Zamknij

mamZdrowie.pl szybka rejestracja

Masz już konto? Zaloguj się

Rejestrując się akceptujesz Regulamin serwisu.

Zamknij

mamZdrowie.pl przypomnienie hasła

Masz już konto? Zaloguj się

Zamknij