Jakie jest prawidłowe ciśnienie tętnicze chorego na cukrzycę?

  1. Jakie jest prawidłowe ciśnienie tętnicze chorego na cukrzycę?

  2. Obecnie podkreśla się fakt kompleksowego podejścia do zaburzeń metabolicznych występujących u chorych na cukrzycę. Nowoczesne leczenie cukrzycy to nie tylko dążenie do optymalnej glikemii, ale także wykrywanie i leczenie zaburzeń lipidowych, nadciśnienia tętniczego, powikłań naczyniowych, powikłań ze strony układu autonomicznego. Ponieważ pacjent z cukrzycą jest obciążony większym ryzykiem wystąpienia powikłań ze strony układu krążenia niż osoba bez cukrzycy, dąży się u niego do bardziej rygorystycznej kontroli ciśnienia tętniczego.

    Jak podają najnowsze wytyczne leczenia cukrzycy Europejskiego Towarzystwa Diabetologicznego, celem leczenia jest uzyskanie wartości ciśnienia tętniczego poniżej 130/80 mmHg. Zauważono, iż ciśnienie powyżej 115/75 mmHg wiąże się ze zwiększonym ryzykiem sercowo-naczyniowym. Chorzy mogą więc odnieść korzyści z dalszego obniżania ciśnienia, w granicach dobrej tolerancji.

    W związku z tymi spostrzeżeniami możemy, być może, spodziewać się w nadchodzących latach jeszcze bardziej restrykcyjnych wytycznych. Jednym z leków przeciwnadciśnieniowych, które powinien otrzymać chory na cukrzycę, powinien być lek hamujący układ renina-angiotensyna-aldosteron.

Odpowiedz
Dodaj odpowiedź

Odpowiadasz jako: Gość

mamZdrowie.pl logowanie

Nie masz konta? Zarejestruj się

Zapomniałeś hasła?

Zamknij

mamZdrowie.pl szybka rejestracja

Masz już konto? Zaloguj się

Rejestrując się akceptujesz Regulamin serwisu.

Zamknij

mamZdrowie.pl przypomnienie hasła

Masz już konto? Zaloguj się

Zamknij