Jakie jest prawidłowe ciśnienie tętnicze chorego na cukrzycę?

  1. Jakie jest prawidłowe ciśnienie tętnicze chorego na cukrzycę?

  2. Obecnie podkreśla się fakt kompleksowego podejścia do zaburzeń metabolicznych występujących u chorych na cukrzycę. Nowoczesne leczenie cukrzycy to nie tylko dążenie do optymalnej glikemii, ale także wykrywanie i leczenie zaburzeń lipidowych, nadciśnienia tętniczego, powikłań naczyniowych, powikłań ze strony układu autonomicznego. Ponieważ pacjent z cukrzycą jest obciążony większym ryzykiem wystąpienia powikłań ze strony układu krążenia niż osoba bez cukrzycy, dąży się u niego do bardziej rygorystycznej kontroli ciśnienia tętniczego.

    Jak podają najnowsze wytyczne leczenia cukrzycy Europejskiego Towarzystwa Diabetologicznego, celem leczenia jest uzyskanie wartości ciśnienia tętniczego poniżej 130/80 mmHg. Zauważono, iż ciśnienie powyżej 115/75 mmHg wiąże się ze zwiększonym ryzykiem sercowo-naczyniowym. Chorzy mogą więc odnieść korzyści z dalszego obniżania ciśnienia, w granicach dobrej tolerancji.

    W związku z tymi spostrzeżeniami możemy, być może, spodziewać się w nadchodzących latach jeszcze bardziej restrykcyjnych wytycznych. Jednym z leków przeciwnadciśnieniowych, które powinien otrzymać chory na cukrzycę, powinien być lek hamujący układ renina-angiotensyna-aldosteron.

Odpowiedz
Dodaj odpowiedź

Odpowiadasz jako: Gość

mamZdrowie.pl logowanie

Nie masz konta? Zarejestruj się

Zapomniałeś hasła?

Zamknij