Jakie są pierwsze objawy raka trzonu macicy?

  1. Jakie są pierwsze objawy raka trzonu macicy?

  2. Rak błony śluzowej macicy występuje w ponad 80% przypadków w okresie pomenopauzalnym. Pierwszym i podstawowym objawem jest krwawienie z dróg rodnych. Ocenia się, że jedna trzecia krwawień z dróg rodnych po menopauzie jest spowodowana rakiem trzonu macicy. Inne objawy, związane z wyższym stopniem zaawansowania klinicznego, to upiawyropno-krwiste i bóle w podbrzuszu. W badaniu ginekologicznym stwierdza się powiększoną macicę o nierównej powierzchni, zmniejszonej ruchomości i wzmożonej spoistości. Bóle w podbrzuszu dotyczą zazwyczaj III i IV stopnia wg FIGO i są związane z naciekaniem nowotworu na nerwy i sploty nerwowe. W przypadku dużych guzów mogą występować obrzęki kończyn dolnych, spowodowane uciskiem naczyń krwionośnych miednicy mniejszej lub też przerzutami do węzłów chłonnych.

    W przypadku kobiet przed menopauzą również pierwszym objawem są nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych. Zwykle są to przedłużające się i bardziej obfite miesiączki oraz krwawienia mię-dzymiesiączkowe. Ponieważ objawy te występują stosunkowo często w innych stanach chorobowych, a ryzyko raka endometrium jest w tym okresie mniejsze, są one często lekceważone przez pacjentki, nie wzbudzają też jednoznacznego podejrzenia lekarza.

    W przypadku każdego krwawienia pomenopanzal-nego należy rozpocząć diagnostykę w kierunku raka endometrium. Pacjentki przed menopauzą z nieprawidłowymi krwawieniami także powinny podlegać bacznej obserwacji, włączając w to ocenę czynników ryzyka raka endometrium.

  3. miałam 45 lat gdy dowiedziałam się że mam raka trzonu macicy, żadnych opisywanych objawów , tylko moja czujność tzn regularne badania oraz to że lekarz zrobił usg dopochwowe /cytologia była dobra II /, zauważył zgrubienie ,zrobiłam czyszczenie i wyszło........ po trzech dniach byłam już w szpitalu , na czwarty operacja ,wycięcie macicy z jajnikami,węzły były czyste, po trzech m-cach radioterapia 5 tygodni. kocham życie wierzyłam że będzie dobrze, ale bałam się nadal się boję ale mam swoich trzech chłopaków / w tym męża/ kontroluję się nadal choć to mnie męczy ale chcę nadal żyć.......................

Odpowiedz
Dodaj odpowiedź

Odpowiadasz jako: Gość

mamZdrowie.pl logowanie

Nie masz konta? Zarejestruj się

Zapomniałeś hasła?

Zamknij

mamZdrowie.pl szybka rejestracja

Masz już konto? Zaloguj się

Rejestrując się akceptujesz Regulamin serwisu.

Zamknij

mamZdrowie.pl przypomnienie hasła

Masz już konto? Zaloguj się

Zamknij