Jakie są przeciwwskazania do karmienia piersią?

 1. Jakie są przeciwwskazania do karmienia piersią?

 2. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt WHO zaleca wyłączne karmienie naturalne przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka i jego kontynuowanie w późniejszych miesiącach, po wprowadzeniu innych pokarmów do diety dziecka. Istnieją jednak sytuacje, które stanowią przeciwwskazania do karmienia piersią. Ze strony matki zalicza się do nich:

  ■ czynną gruźlicę;

  ■ zakażenie HIV (chyba że mieszanki do karmienia sztucznego są niedostępne - np. w krajach trzeciego świata); szacuje się, że ryzyko zakażenia dziecka wzrasta wraz z długością karmienia i wynosi 5-10%, gdy karmienie trwa do 3 miesięcy, i ponad 55%, gdy trwa powyżej pół roku;

  ■ stosowanie niektórych leków.

  Obecnie uważa się, że wirusowe zapalenia wątroby typu B i C nie stanowią przeciwwskazań do karmienia piersią. Do tej pory nie udowodniono bowiem, aby tą drogą mogło dojść do przeniesienia zakażenia na dziecko. Ostateczna decyzja należy wówczas do matki, powinna ona jednak zachować ostrożność w przypadku krwawiących, uszkodzonych brodawek sutkowych.

  Ze strony dziecka przeciwwskazania dzieli się na;

  ■ bezwzględne:

  o galaktozemia,

  o wrodzona nietolerancja laktozy,

  ■ względne:

  o rozszczep podniebienia uniemożliwiający ssanie,

  O wyniszczenie,

  ° niektóre wady serca, gdy wysiłek ssania stanowi zbyt duże obciążenie dla dziecka.

  Należy dodać, że ostre infekcje wirusowe u matki oraz infekcje i biegunka u dziecka nie stanowią przeciwwskazania do karmienia naturalnego.

 3. Jeśli nie chcesz karmić to nikt Cię przecież do tego nie zmusi. Ja karmiłam mlekiem modyfikowanym a potem przeszłam dość szybko na gotowe obiadki. Zawsze wybierałam tego typu obiadki z najwyższej półki, na przykład w sklepie Biobaby mają wiele produktów sprowadzanych z Niemiec: https://biobaby.pl/pol_m_Zywnosc-dla-Dziecka_Obiadki-161.html . Warto rzucić okiem.

 4. Jeżeli już zdecydujecie się na karmienie piersią to polecam rozejrzeć się za wygodną bielizną do karmienia. Mam na myśli nie tylko biustonosze, ale też różnego rodzaju koszulki i topy, które można znaleźć tutaj: https://www.biustonoszedokarmienia.pl/koszulki-i-topy-do-karmienia . To bardzo wygodne rozwiązanie.

 5. Niewiele sytuacji stanowi bezwzględne przeciwwskazanie do karmienia piersią. Ze strony dziecka jest to galaktozemia, choroba syropu klonowego (możliwe jest częściowe karmienie piersią w połączeniu z karmieniem mieszanką eliminacyjną) i wrodzona nietolerancja laktozy z laktozurią, a ze strony matki: nieleczona gruźlica w okresie prątkowania, nieleczona bruceloza, zakażenie wirusem HTLV-1 i HTLV-2 (ludzki T-limfotropowy wirus typu 1 lub 2), narkomania, przyjmowanie niektórych leków, na przykład przeciwnowotworowych, izotopów radioaktywnych w celach leczniczych lub diagnostycznych (karmienie może być kontynuowane po eliminacji izotopu z pokarmu), AIDS i zakażenie HIV, ale tylko w krajach rozwiniętych, ponieważ w krajach rozwijających się (kraje Trzeciego Świata) ryzyko zgonu niemowląt karmionych sztucznie jest większe niż potencjalne ryzyko związane z zakażeniem dziecka HIV za pośrednictwem pokarmu.
  Matki, u których 5 dni przed porodem lub 2 dni po porodzie wystąpiły objawy ospy wietrznej, należy odizolować od dziecka, ale dziecko można karmić odciągniętym mlekiem matki. Od roku 2009 roku CDC zaleca, aby matki zakażone wirusem AH1N1 również oddzielać od dzieci do czasu ustąpienia gorączki, ale ich dzieci mogą otrzymywać odciągnięty pokarm matki.
  W niektórych przypadkach matki nie karmią swoich dzieci piersią z powodu niewiedzy personelu, który pewne sytuacje uważa za przeciwwskazanie do karmienia naturalnego (zakażenie WZW typu B, C i A, zakażenie CMV , ostra choroba infekcyjna przebiegająca z gorączką, zapalenie gruczołów piersiowych, popękane i bolesne brodawki, cięcie cesarskie, silikonowe implanty piersi), chociaż zgodnie z aktualną wiedzą medyczną matki mogą wówczas bezpiecznie karmić piersią.(marzec 2014 aktualizacja) 
  Piśmiennictwo
  1. Gartner L.M., Morton J., Lawrence R.A. i wsp., American Academy of Pediatrics, Section on Breastfeeding: Breastfeeding and the use of human milk. Pediatrics, 2005; 115: 496–506 (p. Med. Prakt. Pediatr. 6/2005, s. 31–39, oraz Med. Prakt. Ginekol. Położn. 1/2006, s. 21–28 – przyp. red.)
  2. Hale T.: Medications and mother’s milk. Hale Publishing, 2012; http://www.kobiety.med.pl/cnol/index.php?option=com_content&view=article&id=131&...
  3.  American Academy of Pediatrics. Section on Breastfeeding. Breastfeeding and the use of human milk. Pediatrics, 2012; 129: 827–41; http://kobiety.med.pl/cnol/images/cnol/Publikacje/Stanowisko%20AAP.pdf  
  4. Lawrence R.M.: Circumstances when breastfeeding is contraindicated. Pediatric. Clin. N. Am., 2013; 60: 295–318

 6. A co stosujecie na bolące po karmieniu brodawki? Ja tutaj https://www.lansinoh.pl/ znalazłam taką naturalną lanolinę. Co sądzicie? Co Wy stosowałyście? Co przynosiło Wam ulgę? Tej akurat nawet nie trzeba usuwać przed karmieniem, więc to wygodne. Wypowiedźcie się drogie mamy. Czekam na odpowiedzi!

 7. W moim przypadku odpowiedź była prosta - nie miałam pokarmu. Dlatego nie mogłam karmić piersią. Zdecydowałam się na mleko początkowe HiPP i byłam bardzo zadowolona. Więcej o tych mlekach poczytacie sobie tu: https://hipp.pl/mleko/mleko-modyfikowane/mleko-hipp-nic-nie-jest-blizsze-mleku-m... .

 8. Ja miałam pokarm, ale maluszek się nie najadał, dlatego pediatra poleciła, żeby uzupełniać KP mlekiem modyfikowanym. Też sprawdza się u nas właśnie mleko od HiPPa.

Odpowiedz
Dodaj odpowiedź

Odpowiadasz jako: Gość

mamZdrowie.pl logowanie

Nie masz konta? Zarejestruj się

Zapomniałeś hasła?

Zamknij