Kiedy stwierdza się przewlekła niewydolność serca?

  1. Jakie warunki muszą być spełnione do rozpoznania przewlekłej niewydolności serca?

  2. Z uwagi na mnogość definicji niewydolności serca oraz brak obiektywnych wykładników dysfunkcji serca oraz objawów patognomonicznych do rozpoznania PNS wymagane jest w każdym przypadku spełnienie kryteriów wymienionych w punktach A i B. Dodatkowo w przypadku wątpliwości diagnostycznych dopuszcza się uwzględnienie korzystnej odpowiedzi na leczenie farmakologiczne. Do klasycznych objawów PNS należą duszność i męcii-wość w spoczynku lub po wysiłku oraz obrzęki wokół kostek. Preferowaną metodą oceny dysfunkcji serca jest echokardiografia. Należy zaznaczyć, że zgodnie z obowiązującymi wytycznymi, do badań pomocnych we wstępnej ocenie objawowych chorych należą elektrokardiografia, zdjęcie przeglądowe płuc oraz oznaczenie peptydów natriuretyo nych w surowicy krwi (np. peptyd natriuretyczny typu B - BNP). Przy prawidłowym wyniku tych ba? dań, niewydolność serca lub dysfunkcja skurczowa lewej komory wydają się mało prawdopodobne. Z kolei w przypadku złych warunków obrazowania w badaniu echokardiograficznym przezklatkowym można rozważyć wykonanie takich badań, jak echokardiografia przezprzełykowa, angiografia izotopowa czy angiografia rezonansu magnetycznego.

  3. U mojego syna stwierdzono chorobę serca zaraz po urodzeniu. Od razu wraz z mężem zaczęliśmy szukać odpowiedniej kliniki w Krakowie. https://kardiochirurgiadziecieca.cm-uj.krakow.pl/dla-pacjentow/leczone-wady-serc... lekarz pomogli synkowi. Leczenie wad serca u dzieci od samego początku jest bardzo ważne i nie można tego bagatelizować jeśli zmaga się z chorobą.

  4. Trzeba na pewno wykonać kilka badań. Myślę, że na pewno echo serca (świetne miejsce https://kardiolog-warszawa.waw.pl) usg itd.

Odpowiedz
Dodaj odpowiedź

Odpowiadasz jako: Gość

mamZdrowie.pl logowanie

Nie masz konta? Zarejestruj się

Zapomniałeś hasła?

Zamknij