Kiedy wykonać pierwsze USG?

 1. Kiedy przy prawidłowo przybiegającej ciąży powinno się wykonać pierwsze badanie USG?

 2. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, w trakcie ciąży przebiegającej fizjologicznie zaleca się wykonywanie trzech badań USG:

  - pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży;

  - w 20. tygodniu ciąży (+/- 2 hbd);

  - w 30. tygodniu dąży (+/- 2 hbd).

  W uzasadnionych przypadkach zalecane jest wykonanie badania ultrasonograficznego przed 10. tygodniem ciąży.

  Badanie pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży powinno obejmować ocenę następujących elementów:

  1) liczba zarodków w jamie macicy,

  2) ocena czynności serca płodu (FHR),

  3) pomiary biometryczne (CKL, BPD),

  4) ocena anatomii płodu,

  5) ocena kosmówki,

  6) ocena przeziemośd karkowej (NT) i kości nosowej (NB).

  Wykonanie badania ultrasonograficznego między 11. a 14. tygodniem dąży z oceną przeziemośd karkowej (NT) oraz kośd nosowej (NB) i pozostałymi markerami zespołów wad uwarunkowanych genetycznie powinno się odbywać według zasad Fetal Medidne Foundation (FMF), tzn. gdy CRL wynosi 45-84 mm, przez odpowiednio wyszkolony personel, na odpowiedniej klasy aparacie i zgodnie z procedurą badania zaproponowaną przez FMF. Stwierdzono, że w przypadku 75% płodów z zespołem Downa przeziemość karkowa w tym okresie jest zwiększona. Stwierdzono również, że w tym okresie kość nosowa nie jest widoczna u 60-70% płodów z trisomią 21, ale tylko u 2% z prawidłowym kariotypem. Ponieważ są to zjawiska niezależne, połączenie tych dwóch parametrów oraz skorelowanie ich z wiekiem matki pozwala na uzyskanie wskaźnika wykrywalnośd na poziomie 90% (przy 5% wskaźniku rozpoznali fałszywie dodatnich). Dodatkowe połączenie z badaniami biochemicznymi (wolna jednostka (ł-hCG oraz PAPP-A) zwiększa wartość wskaźnika wykrywalnośd do 95%. Pozytywny wynik skriningu jest wskazaniem do badań inwazyjnych, które ostatecznie potwierdzają rozpoznanie.

 3. Ja robiłam w 5 tyg i nic nie było widać, niepotrzebnie się stresowałam. W 8 tygodniu już widziałam bijące serduszko.

 4. Około 7 tygodnia, wcześniej nie będzie widać serca i będzie to niepotrzebny stres

 5. Pierwsze USG robione miałam już w 5 tc. A serduszko widać już było w 9 tc.
  Pozdrawiam: http://www.beni-med.pl/masaze

 6. ja robiłam w 7 tyg i już było widać fasolkę :) serduszko też słyszałam. teraz w 31 tyg miałam kolejne USG i widziałam twarzyczkę mojego maleństwa- niezapomniane przeżycie :)

 7. Zależy, to lekarz zadecyduje, zazwyczaj robi się już po około miesiącu, ale to zależy też kiedy była pierwsza wizyta itp. Nie każdy chce też co chwilę oglądać dziecko, więc robi tylko tle ile potrzeba, a niektóre kobiety by najchętniej robiły sobie usg co dwa dni.

 8. Jak sie przygotować do takiego badania?

 9. Do usg ciązy w zasadzie nie trzeba się jakoś specjalnie przygotowywać. Oczywiscie poza utrzymaniem podstawowych zasad higieny osobistej.
  Zerknij sobie tutaj:
  http://www.zdronet.pl/badanie-usg-%E2%80%93-jak-sie-do-niego-przygotowac,2219,ne...

  Wyjątkiem jest usg jamy brzusznej
  wykonuje się go na czczo
  powinno się przed badaniem wypić dużo płynów
  no i idzie się na badanie z pełnym pęcherzem

 10. Ja miałam z góry wyznaczone wizyty na których robiłam usg :)

 11. Rojek najlepiej to wszystko wyjaśnił. :D A nawet powiedziałabym że między 11 a 12 tygodniem. :D A jak coś to na takim zdjęciu 4D wszystko pięknie widac. Wręcz bym powiedziała, że rodzice mogą już szukać podobieństw do siebie. ;D Także ja zdecydowanie polecam wersje 4D. Jakby coś to znam super panią doktor która wykonuje USG w tych dwóch wersjach. Pani doktor Wioletta Rozmus-Warcholińska przyjmuje m.in. w Częstochowie. Co prawda prywatnie i nie prowadzi ciąży, ale za to wykonuje bardzo dokładnie każde badanie. :)

 12. O badaniu decyduje lekarz, prywatnie z reguły co wizytę jest wykonywane ale to też różnie bywa. A co do tego jak rozwija się ciąża, jak wygląda jej przebieg to możecie sobie poczytać. Ja znalazłam taką stronkę - http://badanieprenatalne.com/rozwoj-zarodka-plodu/dziesiaty-tydzien-ciazy-kiedy-... , bardzo fajnie zorganizowana bo jest przedstawione wszystko tydzień po tygodniu

 13. Ja się w takich sprawach słuchałam mojego lekarza prowadzącego, w końcu on ma wiedzę w tym temacie i on pilnuje by moje dziecko urodziło się zdrowe. Do prowadzenia ciąży w Warszawie polecam tą placówkę https://porody.medicover.pl/ciaza/ nie każda kobieta sobie zdaje sprawę jakie to ma znaczenie by być pod profesjonalną opieką. Nie wyobrażam sobie wizyt na NFZ w ciąży.

 14. Lepiej prywatnie chodzić, ja to miałam na każdej wizycie usg czyli jakieś 9 i dwa przed porodem. pierwsze w 5 tygodniu już było słuchać serduszko.

Odpowiedz
Dodaj odpowiedź

Odpowiadasz jako: Gość

mamZdrowie.pl logowanie

Nie masz konta? Zarejestruj się

Zapomniałeś hasła?

Zamknij