Somatyczne objawy anorekcji

 1. Podejrzewam u mojej 16 letniej córki anoreksje. Jakie są typowe somatyczne objawy tej choroby? Czy może wystąpić niewydolność nerek?

 2. Jadło wstręt psychiczny (ąnoresaa nen/osa) jest chorobą, która charakteryzuje się uporczywym dążeniem do utraty masy dala. Dotyczy ok, 0,5-1% populacji. Chorują głównie dziewczęta między 13. a 15. oraz 17. a 25. r.ż. Chłopcy stanowią 5-10% chorujących; przebieg anoreksji jest u nich bardzo ciężki. Pacjenci z anoreksją zwykle nie zgłaszają fednych dolegliwości i nie widzą potrzeby leczenia, uważając się za zdrowych. Gdy pojawiają się zaburzenia somatyczne, ani chorzy, ani ich rodzice nie wiążą ich wystąpienia z niedożywieniem. Często przyczyną ich zgłoszenia się do lekarza nie są zaburzenia odżywiania i bardzo niska masa ciała, lecz właśnie objawy somatyczne, które w przypadku anoreksji są następujące:

  1) pierwotny lub wtórny brak miesiączki,

  2) zaburzenia hormonalne (obniżone stężenie LH, FSH, GhKH, testosteronu, estradiolu, tyroksyny; podwyższone stężenie hormonu wzrostu i kortyzolu, zaburzone wydzielanie insuliny),

  3) obniżenie ciśnienia tętniczego, częstości pracy serca, temperatury ciała,

  4) zaparcia,

  5) meszek na ciele i suchość skóry,

  6) osteoporoza,

  7) zaburzenia elektrolitowe (hiponatremia, hipoka-iiemia, hipofosfatemia, alkaioza hipochioremicz-na).

  W ciągu 15 lat trwania choroby umiera około 15% pacjentów. Głównymi przyczynami zgonu są: próby samobójcze, zaburzenia sercowo-naczyniowe, zaburzenia elektrolitowe. Przewlekła niewydolność nerek nie jest typowym zaburzeniem dla anoreksji.

 3. Prócz objawu nienaturalnie niskiej wagi oraz szybkiego spadku samej wagi, występuje szereg innych objawów. Zarówno psychicznych jak i fizycznych. Na tej stronie można znaleźć więcej informacji na ten temat: http://www.nerwice.objawy.net/Objawy+anoreksji - Jednak odnośnie nerek to tak, występuje możliwość ich uszkodzenia ale i nie tylko. Anoreksja jest zdolna wyrządzić szkody w całym organizmie młodej kobiety, które swoje skutki mogą objawiać nawet w wieku starości. Oprócz tego, jak jest napisane w tekście anoreksja rujnuje również psychikę kobiety, która stale i stale chce coś poprawiać w swoim wyglądzie, w sensie, żeby być jeszcze bardziej szczupłą.

  Do objawów somatycznych zaliczyć można właśnie: brak miesiączki, obniżone ciśnienie tętnicze, zaparcia, biegunka, meszek na ciele, suchość skóry, zaburzenia elektrolitowe.

  Pozdrawiam, Jacek R.

Odpowiedz
Dodaj odpowiedź

Odpowiadasz jako: Gość

mamZdrowie.pl logowanie

Nie masz konta? Zarejestruj się

Zapomniałeś hasła?

Zamknij

mamZdrowie.pl szybka rejestracja

Masz już konto? Zaloguj się

Rejestrując się akceptujesz Regulamin serwisu.

Zamknij

mamZdrowie.pl przypomnienie hasła

Masz już konto? Zaloguj się

Zamknij