Uzależnienie na cukier

 1. O miłośnikach słodyczy mówi się nieraz, że są uzależnieni od cukru. Badanie na szczurach pokazuje jednak, że nawet tak niepozorna substancja może rzeczywiście wywołać fizyczne uzależnienie.

  Autorami odkrycia są naukowcy z Princeton Neuroscience Institute. Swoje eksperymenty na gryzoniach prowadzili już od wielu lat, dzięki czemu ponad wszelką wątpliwosć wykazali m.in., że zwykły cukier może wywołać dwa istotne symptomy uzależnienia: zwiększenie przyjmowanej dawki oraz zespół objawów charakterystycznych dla odstawienia substancji uzależniającej. Teraz, dzięki nowym badaniom, potwierdzono występowanie kolejnych istotnych objawów: nieopanowanej chęci sięgnięcia po narkotyk oraz nawrotowego charakteru choroby.

  Gdyby wściekła chęć sięgnięcia po cukier była formą uzależnienia, w mózgu uzależnionych od niego powinny zachodzić długotrwałe zmiany, tłumaczy prof. Bart Hoebel, szef zespołu. Jak się później okazało, dokładnie takie zjawisko udało się zaobserwować. Na temat odkrytych cech badacz wypowiada się następująco: to krytyczne komponenty uzależnienia, a my potrafiliśmy wykazać na wiele sposobów występowanie tych zachowań u uzależnionych od cukru szczurów.

  Swoje eksperymenty naukowcy z Princeton Neuroscience Institute przeprowadzili na szczurach, ponieważ ich psychika pod wieloma względami przypomina ludzką. Sprawia to, że badanie uzależnień na tych zwierzętach daje niezwykle wiarygodne wyniki, które bardzo często mają zastosowanie także w odniesieniu do ludzi.

  Dzięki serii testów badacze udowodnili, że gryzonie celowo przyzwyczajane do spożywania dużych ilości cukru prezentowały typowe objawy uzależnienia. Wykazano na przykład, że po odstawieniu ulubionej pożywki były gotowe wykonać znacznie cięższą pracę, by otrzymać kolejną porcję smakołyku. Co więcej, z czasem zaczynały pożerać ją w coraz większej ilości, co wyraźnie sugeruje zaostrzenie popędu do narkotyku, którym stał się niepozorny pokarm.

  Kiedy używkę odstawiano na długi czas, zwierzęta znacznie chętniej niż zwykle sięgały po podawany im alkohol, co dodatkowo potwierdza pojawienie się głębokich zmian w mózgu. Ostatecznym potwierdzeniem postawionej tezy była reakcja zwierząt na amfetaminę. Dawkę narkotyku dobierano tak, że zdrowy szczur nie powinien na nią reagować, lecz gryzonie biorące udział w eksperymencie wyraźnie ożywiały się po jej podaniu. Wykazanie wzrostu wrażliwości na substancje uzależniające jest dodatkowym dowodem na potwierdzenie tezy o poważnym uzależnieniu.

  Oczywiście jest zbyt wcześnie, by zebrane informacje uznać za prawdziwe także w odniesieniu do ludzi. Mimo to, zdaniem prof. Hoebela potwierdzenie możliwości fizycznego uzależnienia od cukru może być istotną wskazówką dla badaczy zajmujących się badaniami nad wieloma chorobami, m.in. bulimią i innymi zaburzeniami odżywiania.

  O swoim odkryciu badacze z Princeton Neuroscience Institute poinformują oficjalnie na corocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Neuropsychofarmakologii.

  zrodlo: kopalnia wiedzy Autor: Wojciech Grzeszkowiak

  Podziękowali (1):

 2. witajcie - wiesz ? coś w tym jest - tzn, zauważyłam coś takiego u siebie, że kiedy są dni kiedy jesm bardzo dużo słodyczy i nawet słodze bardzo herbatę to po prostu tego potrzebuję, brak czegoś, - coś takiego jak człowiek któremu chce sie kawy, papierosa, alkoholu, narkotyków, - nawet głowa wtedy boli i pomaga tylko zastrzyk zasłodzenia się, - ale też zauważyłam, że jeśli się przezwycięży kilka dni bez słodkości to tak szybko jak się do nich przyzwycziłaś tak szybko można się od nich odzwyczaić, - oczywiście do następnego razu kiedy znów cię nie weźmie, - eh, ale gdy nadejdą te dni bez słodyczy to po paru dniach stwierdzasz że już ich nie chcesz , nie potrzebujesz i smakuje nawet gorzka herbata, - moim zdaniem cukier uzależnia ale łatwiej niż od innych uzaleźnień można się z niego wyleczyć, :) )

 3. witajcie - wiesz ? coś w tym jest - tzn, zauważyłam coś takiego u siebie, że kiedy są dni kiedy jesm bardzo dużo słodyczy i nawet słodze bardzo herbatę to po prostu tego potrzebuję, brak czegoś, - coś takiego jak człowiek któremu chce sie kawy, papierosa, alkoholu, narkotyków, - nawet głowa wtedy boli i pomaga tylko zastrzyk zasłodzenia się, - ale też zauważyłam, że jeśli się przezwycięży kilka dni bez słodkości to tak szybko jak się do nich przyzwycziłaś tak szybko można się od nich odzwyczaić, - oczywiście do następnego razu kiedy znów cię nie weźmie, - eh, ale gdy nadejdą te dni bez słodyczy to po paru dniach stwierdzasz że już ich nie chcesz , nie potrzebujesz i smakuje nawet gorzka herbata, - moim zdaniem cukier uzależnia ale łatwiej niż od innych uzaleźnień można się z niego wyleczyć, :) )

 4. Prawda to, od wszystkiego się można uzależnić a tym bardziej od cukru mmm. Ja się kiedyś uzależniłam od kabla i normalnie nie mogłam bez niego żyć, kabla do komputera hihi :)

 5. zanim zaczęłam się odchudzać miewałam nawet po jedzeniu"ciśnienie na słodkie"...nie mając nic pod ręką jadłam chleb z cukrem.coś w tym jest...

 6. czy można czymś zastąpić cukier?

 7. To jest możliwe. Oczywiście bywa to trudne i potrzeba czasu, aby zobaczyć efekty. Nie można jednak poddawać się. Należy zacząć jeść produkty bez cukru http://www.guiltfree.pl/pl/404-ciastka-bez-cukru które będą nam smakowały. Warto zacząć od słodzenia ciut mniej kawy czy herbaty.

 8. Cukier nie jest niezdrowy, no chyba że używacie go zbyt dużo. Kawa z cukrem również jest okej. Jeśli nie wierzycie to skorzystajcie ze specjalnie przygotowanych artykułów, gdzie możecie dowiedzieć się 5 faktów o cukrze https://gastrowiedza.pl/baza-wiedzy/inne/co-ty-wiesz-o-cukrze-top-5-ciekawych-fa...

 9. Uważajcie co kupujecie, nie kupujcie produktów z aspartamem.

 10. Może warto po prostu spróbować zastąpić czymś cukier żeby później powoli wyeliminowywać go ze swojej diety?

 11. Ponoć chrom zmniejsza ochotę na słodkie. Może warto pójść w tym kierunku?

 12. Bardzo ciekawy wątek. Od razu mogę wysłać Wam sklep, w którym kupuje różne produkty, które nie zawierają cukru - https://smakidiet.pl/produkty-bez-cukru/konfiturydzemy-bez-cukru Jesteśmy po Świętach wiec wielu z Was na pewno miała problem z pieczeniem słodkich ciast. W tym sklepie znalazłam dżemy bez cukru.

Odpowiedz
Dodaj odpowiedź

Więcej opcji

Odpowiadasz jako: Gość

mamZdrowie.pl logowanie

Nie masz konta? Zarejestruj się

Zapomniałeś hasła?

Zamknij