Wskazówki dietetyczne dla osób starszych

 1. Pamiętasz, jak byłeś mały rodzice zawsze mówili, żebyś jadł to i to, bo to jest dobre dla Ciebie, pomoże ci urosnąć i być silnym. I mieli rację, to jak jadłeś i ile było ważne, ponieważ organizm się rozwijał i miał większe wymagania niż organizm dorosłego. Wiele negatywnych zmian powstałych wskutek starzenia możemy wyeliminować lub znacznie zmniejszyć przez odpowiednią dietę w latach młodszych.

  Gdy osoba zaczyna się starzeć, zwłaszcza gdy dochodzi do podeszłego wieku, apetyt zaczyna maleć wraz ze wzrostem lat. Więc gdy jesteś starszy nie dostarczasz odpowiedniej ilości pożywienia, które może Ci pomóc np. chronić się przed chorobą. W wielu przypadkach to właśnie niewłaściwa dieta na starość jest przyczyną różnych chorób "wieku starszego". Osoba, która jadła tłuste jedzenie przez całe życie, ma bardzo wysokie ryzyko na zawał serca lub wylew. Osoba, która piła duże ilości alkoholu w ciągu życia, może mieć problemy z wątrobą, trzustką, nerkami nie wspominając już o raku.

  Ważne jest, aby w młodym wieku jeść dużo warzyw, owoców i oczywiście mięsa. Po przeprowadzeniu badań okazało się, że ludzie, którzy pozostali na diecie opartej na warzywach, mięsie oraz unikają alkoholu i papierosów żyją dłużej, dłużej i zdrowiej.

  Gdy organizm się starzeje nie potrzebuje jedzenia w takich ilościach jak w wieku młodzieńczym. Metabolizm zwalnia i nie potrzeba tylu kalorii co kiedyś, aby organizm funkcjonował. Ale są pewne witaminy i minerały, których na starość potrzebujemy więcej. Minerały i witaminy takie jak: wapń - starszy organizm potrzebuje go więcej, aby uchronić się przed osteoporozą i utrzymać zdrowe kości, witamina D - pomaga we wchłanianiu wapnia. Cynk jest potrzebny do walki z chorobami, ponieważ system obronny organizmu z wiekiem również się pogarsza. Ważny jest również błonnik - mięsnie żołądka z wiekiem robią się słabsze, potrzeba dodatkowej ochrony przeciw zaparciom.

  Im osoba starsza, tym bardziej musi modyfikować dietę, aby zapewnić organizmowi "bezpieczeństwo". Kilka ważniejszych wskazówek dla osób starszych: osoba taka powinna jeść przynajmniej 6 posiłków dziennie w tym produkty zbożowe, chleb, suszoną fasolkę, pomidory, makaron. Organizm potrzebuje również przynajmniej 6 posiłków z owocami i warzywami tak jak-świeże owoce, brokuły, kapusta, jagody. Wszystko to jest świetnym źródłem witaminy C i A, co pomoże w utrzymaniu układu odpornościowego w dobrym stanie, a rezultatem tego jest lepsza ochrona przed infekcjami, chorobami. Żywność bogata w białko powinna jeść jedzona w dwóch posiłkach dziennie - chuda wołowina, kurczak, jajka to sugerowane produkty. Dodatkowo produkty mleczne, nabiał są konieczne, aby zachować stabilność kości.

  Zapamiętaj również, że wysiłek fizyczny, ćwiczenia to ważna część naszego życia, która jest niezbędna do bycia zdrowym. Jeżeli cierpisz na brak apetytu - wysiłek fizyczny z pewnością go zwiększy.

  Autor: chudzio

 2. Warto kupować w sklepach online ze zdrową żywnością. Wybór jest duży i takich produktów na pewno nie dostaniecie w zwykłych sklepach czy supermarketach! Poleciłabym sklep online o nazwie KRUKAM.PL. Mają m.in. oleje, pasty, mąki, kasze, herbaty, kawy, owoce liofilizowane oraz wiele innych - oferta jest bardzo duża, a żywność pochodzi z naturalnych źródeł i nie ma w sobie żadnej chemii!

 3. W Internecie można znaleźć kilka książek dietetyków zajmujących się właśnie dietą dla osób starszych

 4. Ważne, żeby w tym wieku pamiętać o prawidłowym odżywianiu. Osoby w podeszłym wieku są szczególnie narażone na osteoporozę. Dlatego w diecie powinna znaleźć się odpowiednia dawka wapnia i witaminy D3. Moja babcia bierze również profilaktycznie Calperos https://calperos.pl/, co pomaga utrzymać odpowiedni poziom wapnia w organizmie. Ponadto stara się codziennie chodzić na spacery.

 5. Witam bardzo serdecznie wszystkich

 6. Gdzie mogę znaleźć dietę z ograniczoną ilością potasu?

 7. Myślę, że najlepiej skontaktować się z dietetykiem, żeby zrobił dietę konkretnie dla ciebie.

Odpowiedz
Dodaj odpowiedź

Więcej opcji

Odpowiadasz jako: Gość

mamZdrowie.pl logowanie

Nie masz konta? Zarejestruj się

Zapomniałeś hasła?

Zamknij