Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Galaktozemia

Galaktozemia to rzadka choroba genetyczna polegająca na niemożności przekształcania galaktozy (jednego z cukrów prostych, który wchodzi w skład cukru mlekowego) w glukozę oraz gromadzeniu się substancji o działaniu toksycznym.

Objawy galaktozemii mogą wystąpić już w kilka godzin po pierwszym karmieniu i manifestują się obfitymi wymiotami i biegunką. Chore dzieci źle się rozwijają, wolno przybierają na wadze, często chorują na zaćmę.

Powiększeniu ulega też wątroba i śledziona, co nierzadko jest przyczyną przedwczesnego zgonu. Obserwuje się obrzęki, wynikające z zaburzeń funkcji wątroby i przedłużającą się żółtaczkę. W niektórych przypadkach galaktozemia prowadzi do upośledzenia umysłowego.

Leczenie schorzenia polega na natychmiastowym wykluczeniu galaktozy z diety, co skutkuje cofnięciem się większości objawów. Zastosowanie diety wykluczeniowej nie zawsze chroni jednak przed zmianami neurologicznymi i upośledzeniem intelektualnym.

Aleksandra Banasik

Tematy: choroby genetyczne, zaburzenia trawienia, nietolerancja laktozy

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość