Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Gdy tatuś ma depresję...

Narodziny dziecka mogą być przytłaczającym wydarzeniem nie tylko dla kobiety. Do tej pory mówiło się jedynie o depresji poporodowej u mam, lecz najnowsze badania wskazują, że aż w 7% przypadków pojawienie się na świecie nowego członka rodziny powoduje zaburzenia nastroju u świeżo upieczonych ojców. Na tym jednak nie kończy się problem.

W badaniu, o którym donosi Pediatrics, skupiono się na wpływie depresji po narodzinach dziecka na konkretne zachowania rodzicielskie. Przeanalizowano treść wywiadów z 1,746 ojcami, którzy w latach 1999-2000 mieszkali ze swoimi rocznymi dziećmi w 16 dużych miastach w USA. Okazało się, że 41% ojców, którzy doświadczyli depresji w związku z narodzinami dziecka miało tendencję do stosowania kar cielesnych (klapsów), w porównaniu z 13% panów, którzy nie zgłaszali problemów z nastrojem.

Odkrycie to jest tym bardziej niepokojące, że dotyczyło dzieci, które najprawdopodobniej nie rozumieją jeszcze zależności pomiędzy swoim zachowaniem a wymierzona karą – mówią autorzy badania.

Naukowcy stwierdzili też, że ojcowie cierpiący na depresję dwa razy rzadziej czytali swoim dzieciom.

Chociaż to kobiety częściej cierpią na depresję poporodową (dotyczy ona nawet do 25% mam), problem zaburzeń nastroju u ojców może być poważniejszy niż do tej pory uważano.

Dane użyte w badaniu pochodzą sprzed dekady. Można więc przypuszczać, że w obliczu coraz większej presji i trudności w znalezieniu pracy, skala zjawiska uległa poszerzeniu.

Naukowcy zalecają, by pediatrzy przywiązywali większą wagę do omawiania konkretnych zachowań rodzicielskich zarówno z matkami, jak i ojcami małych pacjentów. Powinni też być szczególnie wyczuleni na oznaki zaburzeń depresyjnych u rodziców i w razie potrzeby kierować ich do specjalistów.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. kaska85

    no proszę, do tej pory mowiło się o depresji poprodowej u kobiet. dobrze, że ktoś zwrócił uwagę, że taki problem wystepuje też u mężczyzn

  2. majaa6a (Gość)

    Dokłądnie, dobrze, że ktoś zwrócił uwage na taki problem wśród mężczyzn. A jeżeli chodzi o samo leczenie depresji to bardzo dobry ośrodek jest w Turawie - Mental Relax House.

  3. 333 (Gość)

    333