Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Geny białaczki zidentyfikowane

"Nature Genetics" informuje o zidentyfikowaniu trzech grup mutacji powodujących ostrą białaczkę szpikową.

Ostra białaczka szpikowa (AML z ang. acute myeloid leukemia) to grupa chorób spowodowana nowotworowym rozrostem prekursorów komórek krwi. Szpik kostny zaczyna intensywnie produkować niedojrzałe białe krwinki, co zmienia równowagę we krwi i osłabia procesy immunologiczne. Leukocyty nie są odpowiednio rozwinięte, by spełniać funkcje ochronne organizmu, a czerwonych krwinek jest zbyt mało, by krew rozprowadzana była po ciele w sposób prawidłowy.

Ostra białaczka szpikowa stanowi 15-20% ostrych białaczek u dzieci. W grupie wiekowej 30-35 lat, zapadalność roczna wynosi około 1/100000, a po 65. roku życia aż 10/100000. Nieleczona, może prowadzić do śmierci nawet w ciągu kilku tygodni. Naukowcy sugerują jednak, że sukces badań przeprowadzonych na myszach może doprowadzić do opracowania nowych, skutecznych leków na ten typ nowotworu.

Grupa badawcza z instytutu Wellcome Trust Sanger zbadała sposób powstania AML i odkryła szczególną rolę 3 grup mutacji w rozwoju choroby. Dr George Vassiliou twierdzi, że dokładne poznanie etiologii białaczki to niepowtarzalna szansa na opracowanie leków, które mogłyby odwrócić ten proces. I chociaż mogą minąć lata zanim nowe specyfiki pojawią się na rynku, ta wiedza z pewnością pozwoli na wykorzystywanie już dostępnych leków w sposób lepiej dostosowany do potrzeb danego pacjenta.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość