Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Gigantyczne noworodki

13 lutego w szpitalu w Massachusetts przyszło na świat 6-kilogramowe dziecko. „Mały” Jonathan ważył prawie dwa razy więcej od przeciętnego noworodka i jest jednym z największych dzieci w historii, jakie urodzono siłami natury.

Ciekawi was, jaki jest rekord wagi urodzeniowej? Otóż najcięższe dziecko przyszło na świat w 1879 roku. Syn pary cyrkowej cierpiącej na gigantyzm ważył 10,5 kg i niestety zmarł wkrótce po porodzie na skutek niewydolności oddechowej.

I chociaż światowy rekord nie został pobity od 132 lat, dzieci takie jak Jonathan rodzą się coraz częściej. Dr Thomas Jansson z University of Texas School of Medicine twierdzi, że rozprzestrzeniająca się epidemia otyłości wciąż wzmaga liczbę przypadków nadwagi urodzeniowej i ostrzega, że choć pyzate dziecko jest zazwyczaj powodem do radości, otyły noworodek to już poważny powód do niepokoju.

Na nieprawidłową wagę dziecka wpływa również cukrzyca i zaburzenia hormonalne matki, ale to nadwaga jest w największym stopniu odpowiedzialna za tak gwałtowny wzrost wagi urodzeniowej dzieci i wynikające z tego powikłania. Rozmiar płodu zależy od składników odżywczych, które otrzymuje od matki, i choć istnieją mechanizmy radzące sobie z niedoborem pokarmu w życiu płodowym, nie ma takich, które blokowałyby jego nadmiar.

Lekarze wyjaśniają, że cukier z łatwością przedostaje się przez łożysko, co stymuluje produkcję insuliny w organizmie dziecka i tak jak w przypadku każdego z nas, nadmiar węglowodanów odkładany jest w postaci tkanki tłuszczowej.

Taki stan może mieć poważne konsekwencje. Przede wszystkim, z oczywistych przyczyn stanowi to spore utrudnienie już w trakcie porodu. To jednak nie wszystko. Problemy zdrowotne mogą pojawić się wkrótce po rozwiązaniu (wyniszczające spadki poziomu cukru), jak również w późniejszych etapach życia (nadwaga, otyłość, choroby układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie).

Dlatego tak istotna jest kontrola wagi nie tylko w trakcie ciąży, ale również na długo przed poczęciem. Lekarze apelują, by kobiety, które cierpią na otyłość, a myślą o założeniu rodziny, zadbały najpierw o siebie i zredukowały wagę, gdyż w tym przypadku nie chodzi tylko o ich ciało, ale przede wszystkim o zdrowie ich upragnionego dziecka.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość