Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Gimnastyka dla każdego

Ćwiczyć powinien każdy, niezależnie od wieku i predyspozycji. Najbardziej dostępną formą aktywności jest codzienna gimnastyka. Uprawiana systematycznie przedłuża sprawność fizyczną i umysłową, zapobiegając wielu zniekształceniom i chorobom.

Gimnastyka powinna być uprawiana w każdym wieku, od wczesnego dzieciństwa, aż do późnej starości. Stałe wykonywanie ćwiczeń wpływa korzystnie na stan serca, płuc, żołądka, wątroby, jelit i nerek oraz innych narządów wewnętrznych. Unikanie wysiłku fizycznego może natomiast doprowadzić do zmniejszenia odporności organizmu, przybierania na wadze, osłabienia fizycznego i przyspieszenia procesów starzenia się.

Dziewczęta i kobiety mogą ćwiczyć nawet w czasie miesiączki. Ale ćwiczenia powinny być wówczas lżejsze i mniej forsowne.

Proste ćwiczenia gimnastyczne nie wymagają specjalistycznych przyrządów, pomieszczeń i pomocy drugiej osoby. Można wykonywać je w pokoju na dywanie lub na kocu, przy otwartym oknie. Regularne ćwiczenia o stałej porze dnia doprowadzą do wyrobienia w sobie nawyku. Tak cykliczność aktywności fizycznej wpływa na poprawę samopoczucia i redukcję stresów.

O czym warto pamiętać, gimnastykując się:

 • nie wolno gimnastykować się po posiłku; należy zachować co najmniej godzinną przerwę;
 • stan zdrowia i sprawność decydują o ilości wykonywanych ćwiczeń - od 5 do 15 razy;
 • gimnastyka powinna trwać od 15 do 30 min.;
 • ćwiczenia rozpoczynamy od ruchów w wolnym tempie, swobodnie, bez napięcia mięśni;
 • po każdej serii powinno się zrobić przerwę na uspokojenie oddechu.
Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. maks (Gość)

  fajne wiem bo to robiłem

 2. degel_ (Gość)

  ćwiczę już od dwóch tygodni codziennie i czuję różnicę . nigdy tak wspaniale się nie czułam, tak lekko. dzięki codziennej gimnastyce mam dobry humor cały czas, a energii aż w nadmiarze ; ))

 3. kinia (Gość)

  mam pytanie czy mógłby mi ktos polecic dobry zestaw cwiczeń?

 4. KillGorin (Gość)

  Witam witam :D
  Mam 15lat
  Już od 5 dni uprawiam gimnastykę.
  Muszę powiedziec, że na początku myślałem iż nie przyniesie mi to wiele zmian w życiu jak jedynie większą sprawnośc ruchową.
  Myliłem się, mam teraz lepsze samopoczucie, więcej energii, lepszy humor, oraz wiele zmian fizycznych jak na przykład większa sprawnośc ruchowa :D
  Polecam każdej osobie czy w wieku takim czy innym.