Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Gorączka

Gorączka to stan podwyższenia temperatury ciała na skutek naturalnej reakcji immunologicznej organizmu na obecność czynników wywołujących stany zapalne, głównie bakterii, wirusów, grzybów, alergenów, ciał obcych i martwych fragmentów tkanek.

Gorączka jest zatem objawem sprawnie działających mechanizmów obronnych i sama w sobie nie jest powodem do niepokoju. Białka odpornościowe wykazują największą aktywność w temperaturze ok. 37,5 - 38°C i przyjmuje się, że taką wartość nazywamy jedynie stanem podgorączkowym.

Należy pamiętać, że temperatura ciała wzrasta o ok. 0,5°C po intensywnym wysiłku fizycznym i w trakcie owulacji oraz z reguły wynosi o 0,5°C więcej, jeśli mierzy się ją w jamie ustnej, uchu lub odbytnicy.

Przebieg

Choć gorączka sama w sobie jest objawem prawidłowej reakcji obronnej organizmu, zwykle powoduje nagłe pogorszenie samopoczucia. Ogólnemu osłabieniu i rozbiciu często towarzyszy brak apetytu, przyspieszenie czynności serca i częstości oddechów, dreszcze, obfite poty oraz zaburzenia świadomości.

Gorączka sięgająca 40°C może nawet wywoływać halucynacje, a u dzieci prowadzić do tzw. drgawek gorączkowych podobnych do napadu epileptycznego. Utrzymująca się temperatura ciała powyżej 40°C grozi nieodwracalnymi uszkodzeniami struktur komórkowych oraz groźnymi zaburzeniami istotnych procesów chemicznych w organizmie. procesów chemicznych zachodzących w organizmie.

Leczenie

Jeśli przyczyną gorączki jest infekcja przeziębieniowa, stosuje się środki przeciwgorączkowe i proste metody fizyczne ochładzające ciało. Przyjmuje się, że leczenie farmakologiczne należy włączyć, gdy temperatura ciała sięga powyżej 38°C.

W przypadku osób dorosłych, najskuteczniejsze leki objawowe to paracetamol, ibuprofen, metamizol (Pyralgina) i kwas acetylosalicylowy (Aspiryna), z czego dwa pierwsze można podawać również dzieciom. Jeśli przyczyną gorączki jest zakażenie bakteryjne, konieczne może być podanie antybiotyku.

Przy wysokiej gorączce zaleca się stosowanie zimnych okładów na czoło, okładów z lodu przykładanych do szyi, pachwin i dołów podkolanowych oraz, w przypadku dzieci, kąpieli w wodzie o pół stopnia chłodniejszej niż temperatura ciała w gorączce.

Ze względu na dużą utratę płynów spowodowaną wysoką temperaturą, należy pamiętać o obfitym nawadnianiu, np. ziołowymi środkami napotnymi (napar z kwiatu lipy lub owoców czarnego bzu, herbata z sokiem malinowym).

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Gulsayra (Gość)

    To co odnaleziono w spkoezizncach grypy przez niezależne laboratoria na Zachodzie sugeruje, że weszliśmy w okres masowej depopulacji ludzkości w/g planf3w światowej masonerii (wykryto metale ciężkie i mocne antybiotyki!!!) Szczepcie się i swoje dzieci a ilość zgonf3w będzie rosnąć nawet w niedługim czasie!!!