Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Gruczolak

Gruczolak to niezłośliwy, zwykle otorbiony nowotwór wywodzący się z tkanki gruczołowej, mogący powstawać w różnych narządach i rzadko ulegający zezłośliwieniu. Najczęstsze lokalizacje gruczolaków to przysadka mózgowa, tarczyca, gruczoł krokowy, wysepki trzustkowe, kora nadnerczy i gruczoł mlekowy.

W zależności od umiejscowienia, guzy mogą powodować bóle głowy, zmniejszenie pola widzenia, typowe objawy nadczynności tarczycy, częste, bolesne oddawanie małych ilości moczu oraz zaburzenia trawienia.

Leczenie gruczolaków zależy od czynności hormonalnej guza, wielkości nowotworu oraz wieku i stanu klinicznego pacjenta. Terapię zwykle rozpoczyna się od interwencji farmakologicznej, która u części pacjentów jest całkowicie wystarczająca. W przypadku braku reakcji na leki lub niezadowalających efektów terapii, stosuje się leczenie operacyjne.

Aleksandra Banasik

Tematy:

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość