Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Grypa jelitowa - objawy

Grypa jelitowa jest chorobą, na którą najczęściej zapadają całe grupy kontaktujących się ze sobą osób. Choć zwykle trwa ona zaledwie kilkadziesiąt godzin, jej przebieg najczęściej jest ciężki i szczególnie wyczerpujący dla zakażonego.

O grypie jelitowej

Grypą jelitową nazywamy wirusowe zakażenia przewodu pokarmowego, które zwykle wywołują rotawirusy. Ich najbardziej wzmożoną aktywność datuje się na okres jesieni i zimy a dokładniej - od listopada do kwietnia.

Zachorowania zwykle mają charakter epidemiczny - tzn. występują u wszystkich osób, które są w stałym kontakcie (domownicy, uczniowie z tej samej klasy, osoby pracujące w jednym pomieszczeniu). Do zakażenia wirusem dochodzi drogą kropelkową lub przez kontakt z przedmiotem, którego wcześniej dotykała osoba cierpiąca na to schorzenie.

Objawy grypy jelitowej

 • obfita i wodnista biegunka (utrzymuje się przez kilka dni)
 • gorączka
 • nudności
 • wymioty (mogą zdarzać się nawet kilkanaście razy dziennie)
 • bóle brzucha
 • odwodnienie organizmu
 • ogólne osłabienie organizmu
 • utrata apetytu
 • apatia i senność

Grypa żołądkowa rozwija się w organizmie przez około 48 godzin, podczas których atakuje ona cały przewód pokarmowy, uszkadzając jego błonę śluzową i doprowadzając do wystąpienia objawów choroby.

Uwaga! Nosiciel wirusa grypy żołądkowej zaraża przed wystąpieniem objawów choroby, w jej trakcie, a także jeszcze przez kolejnych kilka dni po jej ustąpieniu.

Aby nie dopuścić do zarażenia się wirusem pamiętaj, aby często myć ręce, spłukiwać wodę w toalecie przy zamkniętej muszli klozetowej oraz jak najczęściej myj urządzenia sanitarne i zmieniaj ręczniki.

Leczenie grypy jelitowej

 • uzupełnianie płynów w celu niedopuszczenia do odwodnienia organizmu
 • zażywanie leków regulujących poziom elektrolitów w organizmie
 • spożywanie jogurtów i kefirów dbających o prawidłową florę bakteryjną
 • zażywanie leków przeciwgorączkowych w razie wystąpienia wzrostu temperatury ciała

Jeżeli w ciągu czterech dni nie zaobserwowaliśmy poprawy naszego stanu zdrowia skonsultujmy się z lekarzem, który wykluczy ewentualną inną przyczynę choroby (np. zakażenie bakteryjne).

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. zojka (Gość)

  Wczoraj po obiedzie lało sie ze mnie z góry i dołu.Grypa żoładkowa.To już po raz czwarty.Uodpornienie-O
  Lpperamid,smekta,dużo płynów.Dzisiaj rano wypiłam kawę,kiszki pracowały,a po obiedzie nagle całe ciało w drgawkach,temp.38.8,sine usta,zimno,żyły wpadły,bladość....myślałam,że wyzionę ducha.
  Szybko "coldrex max grip",gorąca woda z cytryną i pomału wróciło mi życie.Dobrze,że była wnuczka.
  Miałam stracha,myślałam,że zapaść.

 2. lol (Gość)

  przy grypie nie można zadnej smecty, ani stoperanu, bo dojdze do zakażenia organizu.To musi wszystko wyleciec z ciała!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 3. trorlorrlo (Gość)

  jojoj :( ,akurat teraz mnie dorwała... :(

 4. robert (Gość)

  Jeśli nie mam gorączki, ani biegunki tylko wymioty przez cały dzień nudnosci i bóle brzucha to znaczy że mam jelitowke to znaczy że mam jelitowke czy zatrucie?

 5. Mehrdad (Gość)

  ola pisze:a ja mam mam do Ciebie jeszcze takie dosc osbtisoe pytanie: jak wpływa na Twoje bieganie i ćwiczenia miesiączka? biegasz mniej, szybciej się męczysz? bo ja przyrywam bieganie i robie lzejsze cwiczenia, ale musze to zmienic, masz moze jakies rady dotyczace tego tematu?

 6. Gość (Gość)

  Czy wy również tak macie, że przed załatwianiem się w toalecie(przed biegunką) kuje was żołądek i zaraz potem przechodzi to na jelita ??