Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Grypa - objawy

Większość ludzi chociaż raz w życiu była chora na grypę. Lżejsze formy grypy bardzo łatwo pomylić z przeziębieniem, dlatego często ignorujemy jej objawy. Lepiej jednak pozostać w łóżku, bo grypa w przeciwieństwie do zwykłego przeziębienia może powodować powikłania.

Grypa wywoływana jest przez wirusy wyjątkowo skłonne do zmiany swoich właściwości i wyglądu. Zdarza się też, że wirus ukrywa się w naszym organizmie, by ujawnić się nawet po kilku miesiącach. Wirusy grypy dzieli się na trzy rodzaje: A, B i C. Wirusy typu A wywołują epidemie, które pojawiają się co kilka lat. Wirusy typu B występujące najczęściej u dzieci i młodzieży (uznaje się je za nieco łagodniejsze). Najlżejsza forma grypy to wirusy typu C, jednak występują one bardzo rzadko.

Jak rozpoznać grypę?

Objawy grypy często są bardzo zbliżone do objawów przeziębienia. Warto więc wiedzieć, jakie symptomy wywołuje grypa, by jej nie zbagatelizować. Średnio u 6 proc. chorych w wyniku niedoleczonej grypy występują powikłania tj. zapalenie płuc czy zapalenie mięśnia sercowego. Skąd możemy wiedzieć, że to akurat grypa?

 • Nagły początek choroby. Dreszcze i gorączka pojawiają się z godziny na godzinę, a samopoczucie pacjenta z bardzo dobrego nagle zamienia się w złe.
 • Wysoka gorączka. Temperatura ciała pacjenta szybko rośnie – zawsze powyżej 38 st.C. Gorączka utrzymuje się przez pierwsze 4 do 5 dni choroby.
 • Ból mięśni i kości. Pojawia się u większości pacjentów chorych na grypę (w przeziębieniu występuje rzadko).

 • Suchy kaszel. Występuje w początkowej, niepowikłanej nadkażeniami bakteryjnymi grypie. Później może zamienić się w kaszel mokry z odkrztuszaniem ropnej wydzieliny.
 • Ból w klatce piersiowej. Jest jednym z najczęściej występujących objawów grypy. Wzmaga się podczas kaszlu.
 • Katar. Przeważnie jest mniej uciążliwy niż przy przeziębieniu. Jest mniej obfity, charakteryzuje się dużą gęstością i zaleganiem w nosie.
 • Duże osłabienie organizmu. Wiąże się ono chociażby ze spadkiem apetytu charakterystycznym podczas grypy i dużą potliwością.
 • Bóle głowy. Pojawiają się podczas bardzo wysokiej gorączki i dosyć często towarzyszy im światłowstręt (jeśli mamy do czynienia z ostrą postacią grypy).
 • Długi czas trwania choroby. Złe samopoczucie utrzymuje się stosunkowo długo, bo powyżej 7 dni (przeziębienia kończą się zazwyczaj po kilku dniach).
 • Objawy ze strony układu pokarmowego. Grypie mogą towarzyszyć biegunka i bóle brzucha.
Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. magda (Gość)

  z grypą nie ma co ryzykować

 2. kaśka (Gość)

  Gdyby ludzie nie lekceważyli pierwszych objawów to nie byłoby tyle poważnych powikłań. Jak zaczyna nam się kaszel to dobrze pić dicotuss, łykać witaminę C i robić inhalacje.

 3. Eagle (Gość)

  Hi Florence, you’re right. Yet Darius chose to do a petition instead of fundraising because at this point it is important that the Suennirtendepcy make this a priority site. They are responsible for the funding, not us. But rather than let this sit at the bottom of financing pile, we are urging them to move it to the top!

 4. bizum (Gość)

  Oczywiście ze z grypa nie ma co ryzykować..Moja dziewczyna często chorowała wiec w koncu kupiłem jej inhalator z
  diagnosis, i powiem szczerze ze coraz lepiej przechodzi przeziębienia różne -dużo szybciej zdrowieje. Warto inwestowac w zdrowie bliskich.

 5. maciejka (Gość)

  mi najbardziej podczas grypy doskiwera katar :( teraz jestem przeziębiona oby to nie przeszło w noc gorszego bo jeszcze dziś i jutro idę do pracy, w biurze jest bardzo gorąco i to jeszcze ten katar nasila, oszaleć można, znacie jakieś skuteczne krople do nosa?

 6. StokrotkaJulka

  Jak dostrzegacie pierwsze objawy choroby to nie warto zwlekać , nalezy działać moi drodzy. Teraz w okresie przeziębień musimy o siebie szczególnie dbać . Moja córka niestety ostatnio coś chorowała dlatego w tym roku chce tego uniknąć, bo jednak nie może opuszczać zajęć w szkole. Zakupiłam taki spray do nosa Stop wirusom http://www.apteczkadomowa.pl/przeziebienie-i-grypa/spray-do-nosa-na-wirusy i rzeczywiście jest skuteczny tak jak koleżanka go zachwalała. Póki co nie mamy w domu nawet żadnych objawów gryp i przeziębień.

 7. ChemoDry_B6

  Aby łagodzić objawy suchości w ustach, którą powoduje grypa, stosować można preparat w spray-u MucoDry X. Nawilża on jamę ustną, powleka delikatną warstwą ochronną jej błonę śluzową, a także stymuluje naturalne wydzielanie śliny.

  Spray ten chroni śluzówkę jamy ustnej przed podrażnieniami i łagodzi uczucie pieczenia, dzięki czemu ułatwia mówienie i połykanie.

  http://www.aureapharma.eu/mucodry-x

 8. Kama (Gość)

  U nas sie też przyplątała w tym roku, ale na szczęście dzięki szybkiej reakcji pani doktor która zamawialiśmy do domu przez apkę Lekarzobok, teraz juz już jest lepiej