Grypa

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Grypa to ostra, wirusowa choroba zakaźna przenoszona drogą kropelkową. Jest jedną z najbardziej pospolitych chorób na świecie, ale jej lekceważenie grozi poważnymi powikłaniami, prowadzącymi nawet do śmierci.

Objawy

Pierwsze objawy grypy dają o sobie znać około 48 godzin od momentu zainfekowania i często przypominają zwykłe przeziębienie. Zależnie od odporności organizmu, rodzaju wirusa oraz stopnia zainfekowania, grypa może mieć jednak bardzo ciężki początek, charakteryzujący się:

 • wysoką gorączką (nawet do 40 stopni),
 • obfitymi bólami kostno – stawowymi,
 • dreszczami,
 • światłowstrętem,
 • bólami głowy,
 • ogólnym osłabieniem organizmu.

Grypa atakuje nasze ciało w wielu miejscach jednocześnie, dlatego wyróżniamy również objawy związane z przewodem pokarmowym takie jak bóle brzucha czy biegunki. Objawy w układzie oddechowym to katar, suchy kaszel oraz ból gardła, a w niektórych przypadkach pojawi się też krwawienie z nosa.

Ostre objawy grypy utrzymują się najwyżej do 3 – 4 dni, po czym znikają. Osłabienie organizmu i nadmierna potliwość potrafi się utrzymać dłużej, lecz taki przebieg grypy występuje w momencie, gdy nie bierzemy pod uwagę żadnych powikłań w postaci nadkażeń.

Charakterystyczną cechą wirusów grypy jest to, że uszkadzają one nabłonek układu oddechowego, przez co staje się on bardzo wrażliwy i podatny na wiele różnych zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych. Istotne jest, aby lekarz jak najszybciej wykrył te zakażenia i rozpoczął odpowiednie do danej sytuacji leczenie.

Nadkażenia zwykle poznajemy po dodatkowych symptomach takich jak wilgotny kaszel wraz z koniecznością odkrztuszania ropnej wydzieliny, silnym zaczerwienieniem gardła z wysiękiem oraz możliwym ropnym nalotem na migdałkach.

Leczenie

Najlepsze efekty przynosi leczenie podjęte w pierwszych 24–30 godzinach od rozpoczęcia się choroby. Po zaobserwowaniu objawów grypopodobnych, dobrze jest zatem zażyć dostępne bez recepty leki przeciwgrypowe.

Jeśli objawy nie mijają lub ulegają nasileniu (wysoka gorączka, ostre dolegliwości), należy bezzwłocznie udać się do lekarza, który przepisze leki zatrzymujące namnażanie wirusa. Najskuteczniejszą metodą zapobiegania grypie są profilaktyczne szczepienia ochronne, wykonywane przed okresem jesienno-zimowym.

Powikłania pogrypowe obejmują między innymi zaburzenia w obrębie układu oddechowego, układu krążenia i centralnego systemu nerwowego.

Polecamy artykuły

 • 10 mitów na temat grypy

  10 mitów na temat grypy

  w Grypa

  Pijemy hektolitry herbaty z cytryną, wygrzebujemy z apteczek niezużyte antybiotyki (o zgrozo!), a historie o dramatycznych skutkach szczepień ...

 • Ostateczny cios dla grypy

  Ostateczny cios dla grypy

  w Grypa

  Naukowcy twierdzą, że odkryli pierwsze przeciwciało, które zwalcza wszystkie typy wirusa grypy A.

 • Grypa jelitowa - objawy

  Grypa jelitowa - objawy

  w Grypa

  Grypa jelitowa jest chorobą, na którą najczęściej zapadają całe grupy kontaktujących się ze sobą osób. Choć zwykle trwa ona zaledwie ...

 • Grypa - objawy

  Grypa - objawy

  w Grypa

  Większość ludzi chociaż raz w życiu była chora na grypę. Lżejsze formy grypy bardzo łatwo pomylić z przeziębieniem, dlatego często ...

 • Grypa jelitowa u dzieci

  Grypa jelitowa u dzieci

  w Grypa

  O grypie jelitowej u dzieci świadczyć mogą objawy takie jak osłabienie organizmu, ból brzuszka, biegunka i wymioty. Po pojawieniu się tych ...

 • Grypa żołądkowa

  Grypa żołądkowa

  w Grypa

  Grypa żołądkowa, inaczej zwana jelitową, jest chorobą, na która w szczególności cierpią dzieci. Choroba ta jest w stanie dosłownie ...

 • Grypa czy przeziębienie?

  Grypa czy przeziębienie?

  w Grypa

  Okres jesienno- zimowy i wczesna wiosna są sprzyjającym okresem zachowań na grypę. Ze zwykłym przeziębieniem można sobie szybko poradzić,

 • Grypa jelitowa - jak leczyć

  Grypa jelitowa - jak leczyć

  w Grypa

  Czujesz się fatalnie, ale gorączka i ból głowy nie są wcale twoim największym problemem. Gorzej, że już od kilku godzin masz ochotę ...