Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Grzybica paznokci

Grzybica paznokci to najpowszechniejsze schorzenie płytki paznokciowej, wywołane zakażeniem drobnoustrojami pasożytującymi, do których zalicza się dermatofity, drożdżaki i pleśniowce. Choroba w wielu przypadkach jest następstwem nieleczonej grzybicy stóp, ale może występować niezależnie.

Choć łatwo się nią zarazić, leczenie jest najczęściej trudne i długotrwałe, a im bardziej zaawansowane są zmiany, tym bardziej obciążającą organizm terapię trzeba będzie zastosować.

Źródłem zakażenia są głównie miejsca związane z wysoką temperaturą i wilgotnością, a wśród okoliczności sprzyjających infekcji wymienia się:

 • nieleczoną grzybicę stóp,
 • brak środków ostrożności podczas korzystania z saun i basenów,
 • nieprawidłową higienę stóp,
 • współdzielenie przyborów kosmetycznych,
 • noszenie nieprzewiewnego obuwia, sprzyjającego nadmiernej potliwości stóp,
 • mechaniczne uszkodzenia płytki paznokciowej (zbyt ciasne buty, zbyt krótko obcięte paznokcie),

Objawy grzybicy paznokci

Zmiany mają charakter postępujący. Początkowo są to niewielkie białawe przebarwienia na wolnych rogach płytki paznokciowej, które stopniowo zmieniają kolor na żółty, brązowawy, a nawet szaro-zielony i rozprzestrzeniają się na cały paznokieć, często atakując też naskórek wokół płytki i powodując jego nadmierne rogowacenie.

Paznokcie stają się grube, matowe i kruche, a na ich powierzchni pojawiają się bruzdy, pęknięcia i rozwarstwienia. Nieleczone zmiany mogą prowadzić do częściowego lub całkowitego odklejenia się płytki paznokcia.

W pierwszej kolejności zmiany obejmują pojedyncze płytki, następnie dochodzi do zainfekowania płytek sąsiednich. Często grzybica paznokci przenosi się również na przestrzenie międzypalcowe, powodując zaczerwienienie, podrażnienia i drobne piekące ranki.

Choć choroba dotyczy raczej paznokci stóp, może zaatakować również dłonie. Zmiany najczęściej pojawiają się na paznokciu palca środkowego i mogą przenosić się na pozostałe palce, czemu niejednokrotnie towarzyszą dolegliwości bólowe wynikające z zainfekowania tkanek miękkich wokół paznokcia.

Diagnostyka i leczenie

Diagnozę stawia się na podstawie badania mikologicznego, które polega na pobraniu wycinka masy rogowej spod paznokcia i poddaniu go badaniu mikroskopowemu. Po stwierdzeniu obecności grzybów wykonuje się posiew, który pozwala na określenie ich rodzaju i dobranie optymalnej metody leczenia.

Wyeliminowanie grzybicy paznokci nie jest łatwe, a leczenie może trwać nawet kilka miesięcy. Metoda ogólna polega głównie na przyjmowaniu terbinafiny, która hamuje rozwój grzyba. Stosuje się również itrakonazol w ramach tzw. terapii pulsowej, w której lek podaje się przez jeden tydzień w miesiącu, po czym stosuje się trzytygodniową przerwę i powtarza cykl dwukrotnie.

Dla osiągnięcia lepszych efektów leczenia, farmakoterapia często kojarzona jest z leczeniem miejscowym, które polega na smarowaniu paznokci specjalnymi maściami lub lakierami grzybobójczymi.

W szczególnych przypadkach (dolegliwości bólowe, nadmierne pogrubienie paznokcia, bardzo zaawansowane zmiany) stosuje się metodę chirurgiczną, która polega na usunięciu chorych płytek. Choroba ma niestety tendencję do nawracania, a jej zbagatelizowanie może doprowadzić do całkowitego wyniszczenie płytki paznokciowej.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. bolko (Gość)

  Ja się leczę z grzybicy przy pomocy trioxalu. Przyjmuję go pulsowo i dlatego ściągnąłem sobie ze stronki leczpaznokcie.pl specjalną apkę dla tego leku, która przypomina, kiedy go zażyć. Lekarz mi mówił, że terapia daje bardzo dobre efekty.

 2. Nimfa (Gość)

  Mnie ta strona poratowała aplikacją z przypomnieniem o braniu leków. Tak to bym omijała co drugą tabletkę :)

 3. jalapenoska

  Nawet nie przypuszczałam, że jest taka aplikacja. Ściągnę i przeklikam się przez nią, może i swoich tabsów nie będę zapominać dzięki temu :D

 4. Leniwiec (Gość)

  Bolko,właśnie dostałam ten lek który brałaś, podobno bardzo skuteczny. Czy u ciebie problem został rozwiązany? czy grzybica nie wróciła?

 5. Bolo (Gość)

  Nie wiem jak u kolegi ale ja od ponad ośmiu miesięcy jestem posiadaczem zdrowych paznokci. Sport, basen, siłownia wróciły do łask a leczenie doustne uważam za bardzo skuteczne.

 6. Tomcio (Gość)

  ja się kiedyś przestraszyłem, że złapałem grzybicę ale okazało się że to wrastający paznokieć. Nie powiem zeby mi ulżyło bo ból nie z tej ziemi :P ale z tym się uporałem u mnie w Łodzi, w Centrum Podologicznym. Wyczyścili co trzeba i założyli klamrę