Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Guz Potta

Guz Potta to wyraźnie ograniczony lub rozlany obrzęk skóry i tkanek miękkich występujący w obrębie czoła i będący głównym objawem zapalenia kości czaszki, które najczęściej jest powikłaniem bakteryjnego zapalenia zatok czołowych.

Oprócz widocznego obrzęku w kształcie guza, do charakterystycznych objawów należy ból głowy, światłowstręt, nudności, gorączka, objawy zapalenia błony śluzowej nosa, a w ciężkich przypadkach bezwład i brak reakcji na bodźce. Objaw chełbotania świadczy o obecności ropnia podokostnowego.

Guz Potta wymaga drenażu chirurgicznego i zwykle dwumiesięcznej antybiotykoterapii. Niepodjęcie leczenia grozi powstaniem zagrażającego życiu ropnia mózgu, gdyż zakażenie wykazuje tendencję do szerzenia się w kierunku jamy czaszki.

Aleksandra Banasik

Tematy: obrzęk, zapalenie zatok

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość