Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Higiena soczewek kontaktowych

Mogłoby się wydawać, że w użytkowaniu soczewek kontaktowych nie kryje się żadna wielka filozofia. Okazuje się natomiast, że jedynie 2% użytkowników prawidłowo dba o higienę soczewek, a 80% tylko wydaje się, że robią to poprawnie.

Największy grzech jaki popełniamy to kąpanie się, pływanie i spanie w założonych soczewkach oraz użytkowanie ich dłużej niż wskazuje termin przydatności. „To szczególnie częste w przypadku soczewek dwutygodniowych. Ludzie korzystają z nich przez miesiąc, a nawet dłużej, co może prowadzić do poważnych problemów” - mówi Randall Fuerst, rzecznik American Optometric Association.

Data ważności określa okres w jakim soczewki kontaktowe w pełni spełniają warunki w zakresie bezpieczeństwa i parametrów optycznych. Po upływie określonego czasu przydatności na powierzchni soczewki zaczynają odkładać się osady pochodzące z oczu, rąk i otoczenia, co może prowadzić do podrażnień i katastrofalnych w skutkach stanów zapalnych.

Kolejnym nagminnym błędem jest uzupełnianie pozostałości płynu w pojemniczkach zamiast każdorazowego wymieniania całości i ciągłe korzystanie z tego samego pojemnika.

Z przeprowadzonego badania wynika, że 72% ankietowanych odczuwa pewien dyskomfort związany z użytkowaniem soczewek, a 47% przynajmniej raz zmagało się z infekcją.

Nieprawidłowa higiena może prowadzić do szeregu następstw, z których najczęstsze to bakteryjne zapalenie spojówek, objawiające się przekrwieniem oka i obecnością luzowo-ropnej wydzieliny w worku spojówkowym.

Lekarze spotykają się też ze znacznie poważniejszymi problemami takimi jak akantameboza, zakażenie pałeczką ropy błękitnej oraz infekcje wywołane bakteria E. Coli, które mogą skutkowac utratą wzroku, a nawet oka.

By zminimalizować ryzyko takich komplikacji, eksperci z Amerykańskiego Towarzystwa Oftalmologicznego radzą, by:

  • przed kontaktem z soczewkami zawsze dokładnie myć ręce mydłem i osuszyć papierowym ręcznikiem;
  • zabezpieczać soczewki przed kontaktem z wodą;
  • nigdy nie opłukiwać i przechowywać soczewek w wodzie, nawet sterylnej;
  • pod żadnym pozorem nie zwilżać soczewek śliną;
  • pamiętać, że płyn fizjologiczny i krople nawilżające nie służą do dezynfekcji soczewek;
  • zawsze zmieniać soczewki zgodnie z ich terminem przydatności;
  • czyścić i przechowywać soczewki zgodnie z zaleceniami producenta;
  • czyścić soczewki palcami nawet w przypadku płynów z formułą „bez pocierania”;
  • wymieniać pudełeczko na soczewki przynajmniej co 3 miesiące.
Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość