Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Hiperlipidemia

Hiperlipidemia to zespół zaburzeń metabolicznych objawiających się podwyższonymi poziomami cholesterolu lub trójglicerydów we krwi. Zaburzenia mogą mieć podłoże genetyczne, ale zwykle są wynikiem siedzącego trybu życia, diety obfitującej w tłuszcze nasycone oraz nadwagi.

Hiperlipidemia jest stanem wyjątkowo groźnym ze względu na długie utajenie. Do manifestacji objawów dochodzi dopiero po znacznym uszkodzeniu ścian tętnic i rozwinięciu się groźnych chorób układu krążenia (udary, choroba wieńcowa). Regularne wykonywanie profilaktycznych badań laboratoryjnych pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości.

W leczeniu hiperlipidemii podstawową rolę odgrywa zmiana stylu życia. Jeśli aktywność fizyczna i przestrzeganie zdrowej diety nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, wdraża się leczenie farmakologiczne (statyny, fibraty), które niestety musi być prowadzone do końca życia.

Aleksandra Banasik

Tematy: hipercholesterolemia, cholesterol, miażdżyca

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość