Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Hiperprolaktynemia

Hiperprolaktynemia to zaburzenie hormonalne polegające na nadprodukcji prolaktyny, hormonu odpowiedzialnego m.in. za pobudzanie wzrostu gruczołów sutkowych w trakcie ciąży i wywoływanie laktacji, a u mężczyzn wpływa produkcję testosteronu, poziom libido i płodność.

Wartościami diagnostycznymi dla hiperprolaktynemii jest zwiększenie poziomu hormonu we krwi powyżej 20 ng/ml u kobiet i powyżej 15 ng/ml u mężczyzn.

Objawem, który sugeruje nadprodukcję prolaktyny u kobiet są zaburzenia miesiączkowania i owulacji oraz problemy z utrzymaniem ciąży. Mężczyźni skarżą się zwykle na bóle głowy, spadek libido i upośledzenie widzenia. U obu płci wysoka hiperprolaktynemia może prowadzić do problemów z płodnością i wywoływać wyciek mlecznej wydzieliny z brodawek sutkowych.

Wśród głównych przyczyn zaburzeń wydzielania prolaktyny wymienia się zmniejszenie aktywności dopaminergicznej podwzgórza, guzy przysadki, niedoczynność tarczycy, przyjmowanie leków psychotropowych oraz niewydolność nerek i marskość wątroby.

W przypadku nieskuteczności terapii farmakologicznej lub stwierdzenia guzów dających objawy uciskowe, wdraża się leczenie neurochirurgiczne, które może być uzupełniane radioterapią.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość