Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Hiperwitaminoza

Hiperwitaminoza to zespół objawów wynikających z nadmiernej podaży witamin, które nie są metabolizowane i usuwane z organizmu. Objawy hiperwitaminozy zależą od przedawkowanego związku i w swoich skutkach mogą być groźniejsze niż konsekwencje awitaminozy.

  • Hiperwitaminoza A może skutkować brakiem łaknienia, drażliwością, ociężałością, osłabieniem mięśni i kości, zmianami skórnymi (owrzodzenia, przebarwienia, łuszczenie), krwotokami oraz zaburzeniami czynności serca, nerek i mózgu.

  • Hiperwitaminoza B objawia się m.in. kołataniem serca, drżeniem mięśni, zaburzeniami czynności nerek i świądem skóry.

  • Hiperwitaminoza D występuje rzadko, ale jest najgroźniejsza w skutkach. Objawia się nudnościami, wymiotami, wymioty, wielomoczem, osłabieniem, bólami głowy, swędzeniem skóry i nadmierną potliwością. Prowadzi do wielonarządowych powikłań i jest wyjątkowo groźna u kobiet ciężarnych.

  • Hiperwitaminoza E wywołuje zwykle niegroźne zaburzenia czynności przewodu pokarmowego oraz osłabienie i ciągłe uczucie zmęczenia.

  • Hiperwitaminoza K może objawiać się niedokrwistością, nadmierną potliwością i uczuciem gorąca, a u niemowląt dodatkowo żółtaczką i zaburzeniami czynności ośrodkowego układu nerwowego.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość