Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Hipotonia ortostatyczna

Hipotonia ortostatyczna to niezależny od czynników zewnętrznych spadek ciśnienia skurczowego krwi o ponad 20 mmHg lub spadek ciśnienia rozkurczowego o ponad 10 mmHg po 3 minutach od zmiany pozycji z leżącej na stojącą.

Charakterystyczne są zawroty głowy, zaburzenia równowagi, upadki, omdlenia, zaburzenia widzenia (morczki) oraz tzw. ból wieszakowy (ból karku po pionizacji).

Główną przyczyną wystąpienia hipotonii ortostatycznej jest związana z wiekiem zmiana regulacji ciśnienia tętniczego i niewłaściwe dobranie metod leczenia hipotensyjnego. Zaburzenie może również być skutkiem niewydolności nadnerczy, choroby niedokrwiennej serca, sepsy, odwodnienia lub chorób układu nerwowego.

W leczeniu zwykle łączy się działania farmakologiczne (fludrokortyzon, midodryna) z niefarmakologicznymi (odstawienie leków nasilających objawy, powolna zmiana pozycji z leżącej na siedzącą i stojącą, krzyżowanie nóg podczas stania, noszenie rajstop uciskowych, zwiększenie nawodnienia organizmu, łagodne ćwiczenia aerobowe i inne).

Aleksandra Banasik

Tematy:

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość