Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Hipowolemia

Hipowolemia to stan, w którym stwierdza się znaczne obniżenie poziomu wypełnienia naczyń układu krwionośnego i wynikające z niego zaburzenia czynności układu sercowo-naczyniowego.

Do hipowolemii może prowadzić znaczna utrata krwi, osocza lub płynów pozakomórkowych, będąca efektem krwotoku, rozległych oparzeń, ostrych biegunek, długotrwałych wymiotów, zapaleń trzustki i otrzewnej.

Niewielka utrata płynów wewnątrznaczyniowych jest kompensowana poprzez obniżenie ciśnienia krwi (co objawia się przyspieszonym tętnem) i redystrybucję płynów tkankowych do krążenia centralnego. Z czasem te naturalne mechanizmy przestają być jednak wystarczające i dochodzi do niewydolności wielonarządowej.

Gdy długotrwała hipowolemia prowadzi do niewydolności krążenia, mówimy o wstrząsie hipowolemicznym, który może objawiać się zapadnięciem żył szyjnych, wyraźnym oziębieniem i bladością skóry, dreszczami, skąpomoczem i wzmożonym pragnieniem.

Aleksandra Banasik

Tematy: odwodnienia, wstrząs hipowolemiczny, krwotok

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość