Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Hirsutyzm

Hirsutyzm to zaburzenie polegające na występowanie nadmiernego owłosienie u kobiet, w miejscach typowych dla owłosienia męskiego (na twarzy, klatce piersiowej, brzuchu, udach i plecach). Dolegliwość może być uwarunkowana genetycznie, jak również wynikać z zaburzeń w gospodarce hormonalnej, m.in. w przebiegu ciąży lub nowotworów hormonozależnych.

Rodzaje hirsutyzmu

Ze względu na przyczyny występowania nadmiernego owłosienia u kobiet, wyróżnia się:

  • hirsutyzm idiopatyczny, nie będący skutkiem zaburzeń hormonalnych i wynikający z nadmiernej wrażliwości mieszków włosowych na prawidłowe poziomy męskich hormonów w surowicy krwi, oraz

  • hirsutyzm wtórny (któremu mogą towarzyszyć zaburzenia miesiączkowania, trądzik i bezpłodność), wywołany przez takie czynniki jak guzy jajników, zespół Steina-Leventhala, zwany też zespołem wielotorbielowatych jajników, guzy kory nadnerczy, zespół Cushinga, otyłość, cukrzyca typu 2, niedoczynność tarczycy, a także przyjmowanie anabolików, testosteronu, glikokortykosteroidów i leków przeciwzapalnych.

Diagnostyka i leczenie

W postępowaniu diagnostycznym, w określonych dniach cyklu wykonuje się badania laboratoryjne określające poziom progesteronu, testosteronu, androstendionu, czasem uzupełnianych oznaczeniem LH, FSH, DHEA-S, TSH, fT4 i przeciwciał Anty-TPO, jeśli wstępne badania nie dają jednoznacznej odpowiedzi.

Hirsutyzm sam w sobie nie jest groźny, ale stanowi ogromny problem natury estetycznej i w zaawansowanych formach obniża jakość życia kobiety, nierzadko prowadząc do izolacji, depresji, a nawet samobójstw.

W leczeniu hirsutyzmu wynikającego z nadprodukcji androgenów, zwykle stosuje się doustną antykoncepcję i leki o działaniu antyandrogennym. W niektórych przypadkach zespołu wielotorbielowatych jajników lub gdy hirsutyzm pojawia się w przebiegu nowotworów, konieczna jest interwencja chirurgiczno-onkologiczna.

W przypadku hirsutyzmu idiopatycznego, który nie jest spowodowany zaburzeniami hormonalnymi, stosuje się formy depilacji, w tym zabieg elektrolizy, który pozwala na całkowite usunięcie cebulek włosowych.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość